شنبه 14 آذر 1394 / 11:08|کد خبر : 889|گروه : اقتصادی

وام خودروی 25 میلیون تومانی، نشان از کم اهمیت بودن بیکاری جوانان

جوانان که بزرگترین سرمایه دولت هستند، کم اهمیت تر از درآمدزایی دولت همراه با خودرو سازان

جوانان که بزرگترین سرمایه دولت هستند، کم اهمیت تر از درآمدزایی دولت همراه با خودرو سازان

دغدغه اشتغال در طول سالیان دراز همواره به عنوان بزرگترین معضل و مشکل دولت ها و کشورهای مختلف شناخته شده است، موضوعی که همواره نقل مجالس بوده و هست.

به گزارش سراب خبر، کمتر خانواده ای را می توان دید که حداقل یک جوان بیکار و البته تحصیل کرده بیکار نداشته باشند، متاسفانه نرخ بالای بیکاری در کشور و خصوصا در استان های کمتر توسعه یافته یکی از بزرگترین دغدغه های ناهنجاری در جامعه است.

 

با توجه به شرایط موجود و تحصیل جوانان در شاخه های نظری و تئوری و گرایش آنها به این رشته ها، کمتر افرادی را می توان دید که به سراغ رشته های عملی و فنی می روند، که البته در حال حاضر دارای مدرک تحصیلی فنی هم باشی، دردی را دوا نمی کند چرا که شیوع بیکاری در جامعه افسار گریخته در حال پیشتازی است بدون هیچ ترمز وی یا مهار کننده ای.

 

سالیان دراز است که همه از نبود شرایط کاری زبان به شکوه می گشایند، بحرانی شدن وضعیت شغل جوانان بازار کار کشور را تحت تاثیر قرار داده است و هر جوان هر چقدر هم توانان باشد در نهایت برای دستیابی به یک شغل در تنگنای رقابتی بس دشوار با هزاران جوان دیگر قرار می گیرد.

 

البته ناگفته نماند اگر جوانی در بهترین شرایط تحصیل در رشته های فنی هم عمر خود را گذرانده باشد در نهایت حمایت دولت از او آنقدر ناچیز است که نباید اصلا روی آن حساب باز کرد، چون وام اشتغال دولت به شخص، جدا از مسیر سخت پیدا کردن ضامن ها و دیگر بهانه های دولتی برای کسب جواز دریافت این وام، وام گیرنده را پشیمان می کند.

 

و این در حالی است که روز به روز بر تعداد جوانان تحصیلکرده بیکار در سراسر کشور که جزء نیروهای انسانی توانمند هم هستند افزوده می شود، که این یک ضعف اقتصادی در حوزه مدیریت ضعیف در کشور است.

 

اگر برای رفع دغدغه های جوانان، خصوصا دغدغه اشتغال آنها اقداماتی اساسی صورت نگیرد باید منتظر گسترش معضلات اجتماعی درشکل وسیع آن بود که همین کوتاهی مسئولان امر در نهایت منجر به شکل گیری انواع ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی می شود.

 

در شرایط پرداخت وام 25 میلیون تومانی به خودرو توسط دولت، و بعد تحویل یک هفته ای خودرو که از مرز 30 روز هم گذشت، بهتر بود که مبلغ صرف شده به امور جوانان بیکار و وام اشتغال آنها تعلق می گرفت.

 

و با صرف بودجه مناسب به جوانان آنها را در تشکیل کار و حرفه ای مناسب و ارزشمند و مولد که بتوانند در دوران پسا تحریم به تناسب شرایط موجود تخصص لازم برای اشتغالزایی و کارآفرینی را داشته باشند و نه اینکه سرمایه و سرانه خالص و ناخالص تولید ملی که از جیب مردم که همان خزانه مردم با کلید دولتی بود را به باد فنا بدهند.

 

بادی که سرمایه های مردم را تبدیل به آهن پاره ای چند میلیونی که ارزش واقعی آن کمتر از 7 میلیون تومان است، کرد و به جای آموزش فن ماهی گیری به مردم که می توانستند تا آخر عمر با دادن وام اشتغال، زندگی خود و حتی چند خانواده دیگر را تضمین کنند، ماهی اوراقی شرکت ایران خودرو را به مردم ایران دادند.

 

فدا کردن سرمایه و البته جان مردم و بدهکار کردن آنها تا سالیان دراز بابت چند آهن پاره نامرغوب زندگی آنها را تحت شعاع قرار می دهد و شان و شخصیت ایرانی بودن ملت بزرگ ایران را در کاغذ بازی و سیاسی کاری دولتیان و خودروسازان تحت تاثیر خود قرار داد.

 

دو شرکت بزرگ خودروساز ایرانی که کار بزرگ تولید خودرو را برعهده دارند توانستند با مجاب کردن دولت با خود، رانت خواری بزرگی در حق ملت ایران انجام دهند، هر چه مردم برای حمایت از تولید داخلی با دولتمردان هم داستان شدن، هم کاسگی دولت و برخی تولیدکنندگان سودجو، به ضرر مردم تمام شد و در نهایت محصولات بی کیفیت و گران قیمت نصیب مردم شد.

 

سوالی که در چنین شرایطی به ذهن خطور می کند این است که، آیا بهتر نبود که مبلغی که به وام خودرو تخصیص یافت، صرف صنایع دیگر از جمله پرداخت وام اشتغال به جوانان می‌شد؟

 

چنین وامی را اگر به جوانان بیکار جامعه اختصاص می‌دادند می توانست منجر به جهش اقتصادی کشور شود و معیشت پایدار خانواده های ایرانی را در بلند مدت تضمین کند و اقتصادی پویا به همراه تضمین وجودی خانواده های توانمند، و بدون مشکل و داشتن دغدغه بیکاری جوانان را ایجاد کند که در طول سال های آینده وضعیت اقتصاد دولت را هم از این رو به آن رو می کرد.

 

صیانت از فعالیت های تولیدی و رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدکننده، به همراه پرداخت وام های ارزشمند و مناسب بدون گیر و بندهای بانکی، سبب ایجاد اشتغال و رفع بیکاری می شود.

 

با وجود ارائه آمارهای دولت‌ از اشتغال‌زایی و حل بحران بیکاری، گزارش رسمی مجلس نشان می‌دهد از سال ۸۵ تا ۹۳ هر ساله هزاران فرصت شغلی جوانان از بین رفته که این میزان تنها در سال ۹۳ به میزان ۲۷۳ هزار شغل رسیده، و این به معنی به صدا در آمدن زنگ خطر یک بحران عظیم که در پی بی توجهی دولت، در حال فراگیر شدن است.

 

و این در حالی است که تعداد بیشمار جوانان بیکار خود دغدغه ای بس غیر قابل حل است که، ورود ۴.۵ میلیون جوانان در حال تحصیل به بازار کار، اوضاع بیکاری را بدتر خواهد کرد و منجر به تشدید بیکاری در سال جاری و سال آینده می شود.

 

این شرایط و ورود این تعداد دانشجوی در حال تحصیل یک اهرم برای بحرانی تر شدن اوضاع است که اگر حمایت های پولی و مالی دولت به همین شکل پیش برود، در آینده نزدیک کارجویان جوان با مسائل و چالش های جدیدی برای یافتن شغل مواجه می شوند.

 

بهتر است پرداخت وام 25 میلیونی خودرو را اولین پله و گام موثر، حمایت دولت از مردم و برگرداندن چهره دولت از وضعیت مردم تلقی کرد و در نهایت منتظر پرداخت وام های بهتر در زمینه های اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان از سوی دولت بود که وام خودرو اولین حرکت این چهش به سوی توسعه باشد.

جوانان که بزرگترین سرمایه دولت هستند، کم اهمیت تر از درآمدزایی دولت همراه با خودرو سازان
برچسب ها :

بیکاریجوانانوام خودرو25 میلیونسراب خبرقروه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website