سه شنبه 21 بهمن 1399 / 17:31|کد خبر : 5568|گروه : سیاسی

پیک پریشان نوشت؛

عضو شورای شهر قروه باید سلب عضویت شود/ اشتغال پرستو شکری در تهران و سکونت خارج از محل حوزه انتخابیه، خلاف قانون شوراهاست

عضو شورای شهر قروه باید سلب عضویت شود/ اشتغال پرستو شکری در تهران و سکونت خارج از محل حوزه انتخابیه، خلاف قانون شوراهاست

طبق مستندات موجود، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قروه به دلیل اشتغال در تهران و عدم سکونت در قروه و نیز غیبت بیش از حد در جلسات رسمی شورا، مطابق قانون باید سلب عضویت شود.

به گزارش سراب خبر به نقل از پیک پریشان، با توجه به اسناد و مدارک به دست آمده که در نزد این رسانه محفوظ است، خانم پرستو شکری عضو شورای اسلامی قروه از ابتدای سال جاری در موسسه صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر واقع در تهران مشغول به کار شده است. این موسسه زیر مجموعه وزارت تعاون و رفاه قرار دارد که علی شیرکانی مدیرعامل و حامد قادرمرزی (نماینده سابق قروه و دهگلان در مجلس) نایب رئیس هیئت مدیره آن می باشد. اشتغال خانم شکری در این موسسه که روابط عمومی و حراست آن مورد تایید قرار داده، در حالی است که وی همزمان شش ماه به عنوان رئیس شورای اسلامی استان کردستان بوده و هم اکنون نیز عضو شورای شهر قروه است. این موضوع بدون استعفای ایشان از عضویت شورا و بدون اطلاع به مقامات مربوطه صورت گرفته است که تخلف قانونی محسوب می شود. 


مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان: با گزارش فرمانداری، سریعاً رسیدگی خواهیم کرد
جمشید اسدی مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کردستان در گفتگو با ما در این باره، ضمن اظهار بی اطلاعی از اشتغال پرستو شکری عضو شورای شهر قروه در تهران گفت: اعضای شورا بر اساس قانون شوراها، حتماً بایستی در محل بخش حوزه انتخابیه سکونت داشته باشند و چنانچه غیر از این باشد، با معرفی فرماندار، عضو متخلف شورا در هیئت حل اختلاف استان سلب عضویت خواهد شد. 


وی افزود: بخش حوزه انتخابیه برای اعضای شورای قروه، بخش مرکزی قروه می باشد. لذا سکونت هر یک از اعضای شورا در خارج از حوزه انتخابیه یا تهران و نیز 6 جلسه غیبت متوالی و 12 جلسه غیبت غیر متوالی در جلسات شورا، منجر به سلب عضویت می شود. اسدی گفت چنانچه این موضوع و موارد دیگر با پیگیری های محلی توسط فرماندار محترم شهرستان به استان ارسال گردد، سریعاً رسیدگی خواهد شد. 


نامه رئیس شورای اسلامی قروه به فرمانداری:
حوریا کلوندی رییس شورای اسلامی قروه در خصوص غیبت برخی از اعضای شورای شهر، نامه ای به فرماندار شهرستان ارائه داده است که بر اساس آن، خانم پرستو شکری از ابتدای سال جاری تا اکنون، 16 جلسه غیبت متناوب غیر موجه در جلسات رسمی فوق العاده و نیز 14 جلسه در جلسات عادی غیبت داشته است.


قانون شوراها در این باره چه می گوید:
از نظر قانون شوراها، سکونت هر یک اعضای شورای شهر و روستا در محل حوزه انتخابیه باید دائمی باشد. حتی سکونت به صورت فصلی نیز خلاف این قانون است. در غیر این صورت باید عضو علی البدل شورا جایگزین گردد. زیرا تکلیف مسئولیت هایی که قانون گذار به عهده اعضای شوراها گذاشته است، مستلزم حضور دائمی آنها به همراه خانواده در حوزه انتخابیه می باشد.


به استناد تبصره ۲ ذیل ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیه خود سکونت اختیار نمایند. لذا تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورا از محدوده حوزه انتخابیه به خارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد.


 همین طور مطابق تبصره ذیل ماده ۳ آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات و امور مالی شوراهای اسلامی شهرها (مصوب ۷۸/۱/۱۱ هیأت وزیران) شورا موظف است بلافاصله پس از قطعیت یافتن خروج عضو از شورا، مراتب را به فرمانداری ذیربط به طور کتبی گزارش دهد تا فرماندار از عضو علی البدل شورا با احتساب رأی وی، دعوت به شرکت در جلسات و صدور کارت شناسایی نماید.


همچنین در این آیین نامه آمده است که چنانچه هر یک از اعضای شورا از شش جلسه متوالی یا دوازده جلسه متناوب از جلسات رسمی شورا و کمیسیون ( در مورد شورای شهر) بدون عذر موجه، در طی مدت یک سال غیبت کند، موضوع جهت سلب عضویت، به هیأت حل اختلاف استان پیشنهاد خواهد شد.


تصمیم فرمانداری چه خواهد بود؟
باتوجه به موارد مذکور و بررسی های پیک پریشان از مدیر کل امور شهری استانداری و نامه رییس شورای اسلامی شهر قروه مشخص گردید که، خانم پرستو شکری با اطلاع از این نکته که اشتغال بکار مستمر وی در تهران موجب سلب عضویت از شورای شهر می شود، این موضوع را پنهان نموده و برای جلسات فراوانی که حضور نداشته است، به صورت غیرقانونی چند میلیون تومان به عنوان حق الجلسه از شورای اسلامی قروه و نیز استان دریافت نموده است!! 


لذا مطابق قانون، این عضو شورای قروه به خاطر غیبت بیش از حد و تغییر محل سکونت و نیز پنهان کاری اشتغال خویش در خارج از حوزه انتخابیه، شرایط قانونی بر ادامه کار در شورا را از دست داده و باید سلب عضویت شود. چرا که این امر مصداق خروج از شورا محسوب می شود.


بنابراین بایسته است که فرمانداری قروه برای جلوگیری از تضییع حقوق عمومی، سریعاً اقدام عاجل را بعمل آورد و موضوع را به شورای رسیدگی به تخلفات شوراهای اسلامی استان ارجاع داده و از عضو علی البدل برای حضور در شورا دعوت نماید.


اکنون باید منتظر ماند که در این باره، فرمانداری شهرستان چه تصمیمی خواهد گرفت. آیا تخلف این عضو شورای قروه به هیئت حل اختلاف استان گزارش خواهد شد؟برچسب ها :


نظرات کاربران :

زارا [چهارشنبه 22 بهمن 1399 | 20:12] پاسخ

حضور و عدم حضور اینا هیچ فرقی ندارن

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website