شنبه 21 دی 1398 / 13:59|کد خبر : 5030|گروه : سیاسی

دکتر سمیرا دهقانی مطرح نمود؛

تحلیلی بر حواشی بعد از حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سانحه هواپیمای مسافربری اوکراینی

تحلیلی بر حواشی بعد از حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سانحه هواپیمای مسافربری اوکراینی

رییس واحد دانشگاه آزاد اسلامی قروه امروز با ارائه تحلیلی در خصوص سانحه هواپیمایی اوکراین به تحلیل این واقعه پرداخت.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، دکتر سمیرا دهقانی رییس واحد دانشگاه آزاد اسلامی قروه در تحلیل حادثه تلخ هواپیمای اوکراین نوشت:

ضمن تسلیت به بازماندگان سانحه هواپیمایی که عزیزان خود را از دست داده اند و انتظار تقلیل آلام خانواده های این عزیزان با بسیج همه ظرفیت ها، افکار عمومی را به سمت واکاوی موضوعات دعوت می کنیم.

مسئولیت آمریکا در مقابل خون های به ناحق ریخته شده چیست؟ 

آمریکا با نقض آشکار قوانین بین الملل، ترور شخصیت حقوقی جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق را کلید زد که دولت عراق در این موضوع قبل از جمهوری اسلامی ایران باید ورود می کرد و خسارات وارده بر جمهوری اسلامی را جبران می کرد. اما به دلیل ناتوانی دولت عراق به دلیل درگیری در جنگ های طولانی مدت، جمهوری اسلامی ایران بر اساس ایدئولوژی اسلامی خود، از مطالبه حقوقی از دولت عراق برای عدم امنیت شخصیت های حقوقی خود صرفنظر نمود و خود را مسئول پاسخگویی به این گستاخی آمریکا حول محور انتقام سخت دانست. انهدام بخشی از پایگاه هوایی عین الاسد که مهمترین پایگاه نظامی امریکا در عراق قلمداد می شد، آغازی بر ساختاربندی انتقام سخت تلقی می شد که البته با نگاه سطحی مآبانه برخی از مسئولین عراقی این حمله نقض حاکمیتی عراق شمرده شد در حالیکه نباید فراموش می کردند که جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین بین المللی حق دفاع از خود دارند و در برابر نقض حقوقی جمهوری اسلامی ایران نه تنها کشور عراق مسئول جبران خسارات وارده بود بلکه برای جلوگیری از جسارات های اتی امریکایی ها به همسایگان عراق، دولت عراق خود باید عملا پیشگام حذف حضور آنان می شد که فعلا اقدام آنان علیه خروج آمریکایی تنها روی کاغذ است و این برای جمهوری اسلامی کفایت نمی کند. دولت عراق نباید فراموش کند که نمی تواند در داخل سرزمین او به حقوق همسایگان توسط تروریست دولتی امریکا تجاوز شود و آنگاه از همسایگان انتظار خویشتن داری داشته باشد، بدون آنکه خود اقدام جبرانی مورد انتظار داشته باشد. بهرحال خواستگاه ملت عراق در تقابل با استکبار در هر سطحی که باشد هست و شایسته توجه ویژه است و ایران اسلامی همواره بنا بر رعایت حاکمیت عراق رفتار نموده است و در حمله موشکی نیز به مسئولان عراقی این اطلاع داده شده است و اگر مخالفتی بود باید قبل از حمله صراحتا اعلام می شد با رعایت جبران خسارات وارده به جمهوری اسلامی که ان نیز محقق نشد.

سانحه هواپیمای مسافربری، بخشی از خسارات پنهان تنش افرینی امریکایی ها در منطقه است که به دلیل یک عملیات حساس می تواند از دو طریق اتفاق افتاده باشد ۱) خطای انسانی ۲) نفوذ عوامل پنهانی دشمن 

۱) خطای انسانی: اگر چنین خطایی رخ داده است باید نسبت به اصلاح این رویه اقدامات جدی و فوری انجام گیرد. شاید بهینه سازی بیشتر منابع انسانی بر اساس ظرفیت های دانشگاهی و استقرار مجموعه ای علمی وتحقیقاتی در حوزه منابع انسانی و رفتار سازمانی گره های پنهان را شناسایی و اصلاح نماید. 

۲) نفوذ عوامل پنهانی دشمن:احتمال  نفوذ برای ایجاد چنین حادثه ای نیز باید مورد بررسی ویژه قرار گیرد و نباید فراموش کرد، عملیات جمهوری اسلامی علیه امریکا از چند روز قبل هشدار داده شده بود و دشمن با اشراف به این پاسخ، به دلیل احتمال ناتوانی نظامی خود در برابر این هشدار، منطقی است در بخش های دیگری برای به حداقل رساندن تبعات این انتقام بسیج شده باشد.

دو موضوع فوق بعنوان احتمالات این حادثه می توان بر شمرد و دشمن و عوامل پنهانی ان در داخل قطعا از  این حادثه بهره برداری زیادی را انجام خواهند داد تا ادامه مسیر انتقام سخت برای جمهوری اسلامی ایران مقدور نگردد و آمریکا همچنان در حیات خلوت منطقه به حضور استکباری خود ادامه و ضربات کوبنده تری بر استقلال کشورهای اسلامی برای سیطره بر منابع منطقه وارد نماید.

انچه که مسلم است دیگر فقط انتقام شهادت سردار بزرگ اسلام و همراهانش مطرح نیست، بلکه انتقام جان باختگان مراسم تشیع شهدا و همچنین سانحه هواپیمایی و ده ها خسارات دیگر از جمله اغتشاش های داخلی نیز باید از آمریکایی ها و حامیانش گرفته شود. 

ابهامات افکارعمومی در موضوع سانحه هواپیمایی:

چرا مسئولین از همان ابتدا این حادثه را اعلام نکردند؟

توضیح دلیل این امر به خاطر ابعاد تخصصی و تحقیقاتی، تنها برعهده مسئولین مربوطه است که امیدواریم برای جلوگیری از هجمه تبلیغاتی دشمن هرچه سریعتر پاسخ داده شود و به نظر می رسد با دعوت از بازماندگان داغدار این سانحه، به یک نقطه نظر مشترک در راستای نحوه جبران بخشی از آلام آن بزرگوران اقدام گردد و علت تاخیر در بیان موضوع نیز بطور شفاف برای افکارعمومی پاسخ داده شود.

آیا در زمان عملیات نمی شد، پروازهای هواپیماهای مسافربری را متوقف کرد؟

شاید به دلیل محرمانه بودن و دغدغه در مورد افشای عملیات این اقدام عملا  امکان پذیر نبوده است. بنابراین پاسخگویی در مقابل ابهامات تنها از طریق مسئولین مربوطه امکان پذیر است تا آنگاه افکارعمومی بتوانند در یک فضای شفاف، قضاوت نمایند.

 

دکتر سمیرا دهقانی برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
حریق کارخانه تصفیه روغن در شهرک آونگان قروه
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
حریق کارخانه تصفیه روغن در شهرک آونگان قروه
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website