دوشنبه 7 مرداد 1398 / 07:30|کد خبر : 4681|گروه : اجتماعی

نگاهی بر بافت روستایی حاشیه شهر قروه

پایین جاده و وعده های سر خرمن شورای شهر و نماینده مجلس / از مشکلات آب و فاضلاب تا ساخت و سازهای جدید

پایین جاده و وعده های سر خرمن شورای شهر و نماینده مجلس / از مشکلات آب و فاضلاب تا ساخت و سازهای جدید

پایین جاده واژه ای است که شاید در هیچ شهری به جز شهر قروه برای تمام اقشار جامعه ملموس نباشد.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، سال ها پیش وقتی از پایین جاده در شهرستان قروه صحبت می شد کمتر کسی فکر می کرد مدت زمان بهبود وضعیت مردم ساکن در این منطقه به بیش از 3 دهه برسد اما متاسفانه در میان صحبت های ضد و نقیضی که همیشه مسئولین در این خصوص بیان کرده اند نتیجه ای جز بی توجهی به محدوده حاشیه شهر قروه نشده است.

اگر چه در یک دهه اخیر شهرک امام خمینی (ره) در بخشی از حاشیه شهر قروه ایجاد شد و مقداری شرایط در مسیر محدود به میدان شورا تغییر کرد اما همچنان در قسمت هایی نظیر حاشیه میدان امیر کبیر هیچ تفاوتی در وضعیت زندگی مردم دیده نمی شود.

مردمی که از کمترین امکانات درون شهری برخوردار نیستند و بیشتر از اینکه ظاهر منطقه مسکونی شهری داشته باشند به مانند روستایی دور افتاده زندگی می کنند.

این وضعیت در حالی رخ می دهد که متاسفانه این مردمان نجیب سال هاست مورد سو استفاده کاندیداهای انتخاباتی در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی قرار می گیرند و در روزهای انتخابات با خیل عظیم کاندیداهایی روبرو می شوند که هر یک از طرح جامعی برای بهبود وضعیت مردم سخن می گویند و هر کدام برنامه ویزه ای را به این امور اختصاص می دهند در حالی که از حرف تا عمل فاصله بسیار است.

مشکلات بهداشتی ، آب و فاضلاب ، معیشتی ، آموزشی و رفاهی تنها بخشی از مشکلاتی هستند که مردم در این محدوده با آن روبرو هستند و کسی توجهی به آن ندارد.

در همین رابطه با چند نفر از مردم ساکن در مناطق حاشیه ای شهر قروه در ابتدای جاده روستای شیخ جعفر گفتگویی داشته ایم که دعوت می کنیم شما هم خواننده این موضوع باشید .

یکی از ساکنین این محدوده در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ما سال های زیادی است که پول ایجاد فاضلاب و آسفالت کشی این محدوده را پرداخت کرده ایم اما نه فاضلاب را ایجاد کرده اند و نه کوچه را آسفالت می کنند.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز در این محدوده به سال های دهه 50 برمی گردد افزود: چگونه است که در یک کوچه برخی منازل ساخت قدیم دارای اضافه ساخت هستند اما منازل ساخت جدید می توانند محدوده کوچه را نیز تصرف کنند؟

این شهروند قروه ای ادامه داد: متاسفانه مسئولین به هیچ کدام از وعده هایی که در ارتباط با پایین جاده داده اند عمل نکرده اند.

یکی دیگر از ساکنین این محدوده نیز گفت: در دوران مختلف فرمانداران بسیاری به اینجا امده اند و وضعیت را مشاهده کرده اند اما هیچ کدام در جهت تغییر وضعیت ما کاری نکرده اند .

وی ادامه داد: تمام اعضای شورای شهر و نماینده مجلس فقط بابت بازدید ها و گرفتن عکس های نمایشی به اینجا می آیند و هیچ کدام هیچ کاری نکرده اند .

این شهروند قروه ای ادامه داد: متاسفانه محدوده پایین جاده به محلی برای تبلیغات انتخاباتی تبدیل شده است و کسی توجهی به مشکلات این مردم ندارد .

دیگر شهروندی که در این گفتگو به بیان مطالب خود پرداخت اظهار داشت: چرا باید محدوده پایین جاده در اطراف میدان شورا دارای امکانات مناسبی باشد اما این قسمت از حاشیه شهر فراموش شود .

وی با انتقاد از ساخت و ساز غیر مجاز و تصرف کوچه ها گفت: چه کسی به این افراد مجوز می دهد که کوچه 8 متری را به 3 متر تبدیل کنند؟

به گفته وی نبود نظارت و بی توجهی به وضعیت مردم بزرگترین دغدغه کنونی در حاشیه شهر قروه است .

 

شهردار قروه :

ساخت و سازهای جدید در حاشیه شهر برابر ضوابط طرح تفضیلی است/ کوچه های موجود نتیجه ساخت و ساز غیر مجاز در گذشته هستند

حسین پروندی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به مشکلات مردم در حاشیه شهر قروه و در اطراف میدان امیر کبیر اظهار داشت: متاسفانه این قسمت از شهر خارج از محدوده خدمات شهری است و ما برای خدمات رسانی به آن درخواست الحاق این محدوده به شهر را داشته ایم اما این درخواست توسط کمیسیون امور زیر بنایی رد شده است .

وی در خصوص ساخت و سازهای جدید در این محدوده نیز گفت: ساخت و سازهای جدید دارای مجوز قانونی هستند و برابر ضوابط طرح تفضیلی ایجاد شده اند و در تمامی این موارد عرض معابر رعایت شده است و ساختمان ها دارای شناسنامه هستند.

به گفته پروندی کوچه های موجود در حاشیه شهر نتیجه ساخت و سازهای غیر مجاز در گذشته هستند و این کوچه ها در محدوده معابر تعریف شده قرار ندارند .

 

و سوال هایی که پاسخی ندارند...

با توجه به گفتگویی که با شهردار قروه صورت گرفت باید به زبان ساده بگوییم که از دست کسی کاری ساخته نیست و مردم باید در همان وضعیت اسف بار و نامناسب به زندگی خود ادامه دهند!!

وضعیتی که نه نماینده مجلس و نه هیچ یک از اعضای شورای شهر امروز پاسخگوی وعده های خود در خصوص آن نیستند و هیچ کدام نمی خواهند مسئولیت سخنان خود در این زمینه را به گردن بگیرند.

متاسفانه این شرایط در حالی رخ می دهد که مردم این بخش از شهر از مشکلات عدیده معیشتی و اشتغال نامناسب رنج می برند و دارای جوانانی بیکار با تحصیلات دانشگاهی هستند .

اما به راستی بالاخره چه تصمیمی در خصوص این بخش از شهر گرفته خواهد شد ؟ آیا نباید به مردمی که در این محدوده زندگی می کنند توجه شود و حداقل امکانات یک زندگی آرام و مناسب را برای انان فراهم نمود؟

متاسفانه باید گفت برخی مسئولین حاشیه نشینی را فقط مختص شهرهای بزرگ می دانند و این نحوه زندگی را از جمله زندگی های برخوردار می شمارند که باید گفت ای کاش یکی از این افراد خود حاضر می شد که فقط یک شب در محدوده حاشیه شهر زندگی کند؟؟
برچسب ها :

محدوده شهرحاشیه نشینیقروهپایین جادهشورای شهرشهردارنمایندهمسئولیناضافه ساختساخت و ساز جدیدحاشیه شهر قروهمیدان شورامیدان امیر کبیر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website