یکشنبه 19 خرداد 1398 / 07:54|کد خبر : 4602|گروه : سیاسی

بازدید معاون رئیس جمهور و استاندار کردستان از معدن طلای ساریگونی

وقتی صدای اعتراض مردم بلندتر از صدای وعده های مسئولین است / از سکوت معاون رئیس جمهور تا انتقاد از عملکرد صنعت و معدن

وقتی صدای اعتراض مردم بلندتر از صدای وعده های مسئولین است / از سکوت معاون رئیس جمهور تا انتقاد از عملکرد صنعت و معدن

معاون رییس جمهور و استاندار کردستان در حالی برای بازدید از معدن طلای ساریگونی به شهرستان قروه امدند که با اعتراض شورای روستاهای بهارلو و داشکسن روبرو شدند.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، ظهر روز شنبه و در حالی که هیچکس منتظر آمدن مهمان ناخوانده ای نبود، خبر سف  معاون رئیس جمهور و استاندار کردستان به شهرستان قروه جهت سرکشی از وضعیت معدن طلای ساریگونی پیچیده شد، که با شنیدن این خبر، خبرنگاران شهرستان قروه نیز با حضور در فرمانداری آماده عزیمت به سمت معدن طلا شدند.
پس از عبور از مسیری تقریبا یک ساعته به معدن ساریگونی رسیدیم، معدنی که قرار بود با رونق تولیدات خود زمینه رفع محرومیت از شهرستان قروه و استان کردستان را ایجاد نماید، اما... 

پس از بازدید نشست معاون رئیس جمهوری با عوامل مدیریت مجموعه شرکت طلای زرکوه برگزار شد. نشستی که با اعتراض تعدادی از نمایندگان مردم روستای بهارلو و داشکسن همراه بود.

در ابتدا عضو هیئت مدیره معدن طلای قروه به وجود یکسری از مشکلات و وعده دادن مسئولان مرتبط برای رفع آن ها اشاره کرد.

به گفته «امان عادل خان اُف» در حال حاضر یکسری از محصولات تولید شده در شرکت به سختی در ایران به فروش می رود و از طرفی پایین بودن قیمت جهانی به نسبت قیمت داخلی به حوزه تولید ضربه می زند.

او همچنین به گران بودن هزینه تأمین مواد اولیه که تعدادی از آن ها در ایران وجود ندارند، تأثیر تحریم ها و اینکه نمی توان از ارز داخلی استفاده کرد و هم اکنون با ارز متقاضی کار پیش می رود، اشاره کرد.

«خان اُف» با بیان اینکه این مشکلات ضررهای بسیار زیادی به شرکت تحمیل می کند، تأکید کرد: با وجود اینکه بارها در خصوص پیگیری این مسایل سخن گفته شده اما همیشه متولیان امر فردا و پس فردا می کنند و در نهایت هم هیچ تصمیمی گرفته نمی شود. 

او در ادامه با اشاره به اینکه شرکت زرکوه از سال 94 با موفقیت راه اندازی شد و برای بیش از هزار نفر اشتغال زایی ایجاد کرد، افزود: در حال حاضر در این شرکت حقوق و مزایا به موقع پرداخت می شود و سطح حقوق هم به نسبت دیگر شرکت ها بالاتر است.

«خان اُف» توجه به مسال اجتماعی را مهم دانست و تصریح کرد: در این راستا مجموعه زرکوه جدای از تولید به بازسازی مدارس روستایی، اجرای طرح هادی روستاهای اطراف، کمک های موردنیاز و ... اقدام کرده و این گونه فعالیت ها را همچنان ادامه خواهد داد.

همچنین یکی از سهامداران این شرکت به خوابیدن تولید از سال 97 اشاره کرد. مطابق اظهارات «محمد فاضلی» دلیل این تولید نداشتن به خاطر این بود که امکان بازگرداندن ارز داخلی وجود نداشت.

همین مسئله واکنش معاون رئیس جمهوری را برانگیخت. «جمشید انصاری» پرسید نمی توانستید ارز داخلی را برگردانید یا اینکه برایتان نمی صرفید؟! و پاسخ «فاضلی» به این که نمی توانستیم پرداخت کنیم رسید و در ادامه به این نکته هم پرداخت که هم اکنون با وجود این مشکلات سرمایه گذاران نتوانسته اند نه سود پول خود و نه اصل آن را حتی خارج کنند و تنها به واریز حقوق و مزایا اقدام شده است.

بازهم تکرار وعده های کلیشه ای

با وجود اینکه مدیران معدن زرکوه به شدت از وجود مشکلات نگران بودند و انتقاد هم داشتند اما استاندار کردستان ترجیح داد باز هم به تکرار سخنان کلیشه ای که همیشه زده می شود، بپردازد.

«بهمن مرادنیا» بابیان اینکه ظرفیت فعلی در این شرکت که هم باعث ایجاد اشتغال شده و هم به نفع مملکت است قابل توجه بوده و باید بیشتر از قبل حمایت شود، اظهار داشت: باید تمامی مشکلاتی که این شرکت دارد در خصوص صادرات و دیگر بحث های جانبی بررسی و محاسبه و رفع گردد.

او خطاب به مدیران استان و شهرستان، افزود: توصیه اکیدی که به مجموعه مدیران دارم این است که به عنوان حمایت از سرمایه گذار تمامی تلاش خود را برای رفع مشکلات داشته باشند تا سال رونق تولید شکل گیرد.

«مرادنیا» با تأکید بر حمایت ویژه از سرمایه گذاران، تصریح کرد: وظیفه ما این است که وقتی به دنبال سرمایه گذار خارجی هستیم و مدام می گوییم باید سرمایه گذار ورود پیدا کند، کارشکنی نشود و حمایت های لازم صورت گیرد.

سکوت معاون رئیس جمهوری

تمامی این موارد که بیشتر برای معاون رئیس جمهوری عنوان شد تنها به گفتن این جمله که «باید بتوان مشکلات مرتبط را با بررسی موارد رفع کرد» اکتفا کرده و حتی حاضر نشد به سؤالات خبرنگاران هم پاسخ دهد و مصاحبه ای داشته باشد و خبرنگاران را به استاندار حواله داد! این در حالی است که هدف «جمشید انصاری» از این بازدید نامشخص بود و شواهد نشان میداد که همراه با خانواده به این سفر آمده و گویا هدف اصلی سیاحت بوده و نه خدمت!

حاشیه هایی که پنهان نماند

در ادامه همین که استاندار کردستان قصد داشت نشست را خاتمه دهد صدای اعتراض اعضای شورای بهارلو به عنوان نمایندگان مردم بلند شد و هنوز اصل مطلب را بیان نکردند که «بهمن مرادنیا» گفت مشکلات شما داخل استانی بوده و اینجا جای عنوان کردن آن ها نیست و در وقت مناسب به استانداری بیایید تا در این زمینه بررسی ها انجام شود!

این در حالی است که این مشکلات حتی با اعتصاب و تحصن و حضور عوامل استانی و کشوری و تکرار وعده های همیشگی نه تنها حل نشد بلکه در حال افزایش هم است.

همچنین هنگام بیرون آمدن هم یکی از اعضای شورای داشکسن که اجازه نداده بودند در نشست باشد، جلوی استاندار را گرفت و گفت که برای چه آمدید؟ وقتی اجازه نمی دهید نمایندگان مردم حضور داشته باشند چه فایده دارد؟! فقط آمده اید عکس بگیرید و بازدید کنید و بروید؟! وقتی حاضر نیستید حرف مردم را بشنوید چرا سخن از دفاع از حق مردم می گویید؟! کدام حق و حقوق، تا بوده فقط آسیب به مردم وارد شده است.

همین طور این عضو شورا در برابر رئیس صنعت، معدن و تجارت کردستان هم گفت که شما چه کرده اید برای مردم روستاهای اطراف این معدن؟ غیر از این است که تمام فامیل و دوست و آشنای خود را سر کار آورده اید؟ چرا وقتی برای مردم کاری نکرده اید مدام می گویید کار انجام شده؟! حقیقت را بگویید که چه تعداد از آشنایان خود را در این شرکت استخدام کرده اید؟! «محمد دره وزمی» هم در واکنش به این اعتراض اعلام کرد شما فکر کنید صد نفر از آشنایانم اینجا مشغول به کار شده اند! چرا انصاف ندارید؟ کجا کار نشده! درست است مشکلات وجود دارد اما باید جانب انصاف را هم داشت.

دنبال مقصر بودن به جای رفع مشکل

در حالی که اعتراض اعضای شوراهای بهارلو و داشکسن ادامه داشت، فرماندار قروه خطاب به متولیان معدن خواستار تعامل و پیگیری برای رفع مشکلات مردم شد. درخواستی که گویا چندان به مذاق «محمد فاضلی» یکی از سهامداران شرکت زرکوه خوش نیامد چرا که با ادبیاتی نامناسب خطاب به «موحد امان اللهی» گفت که مردم با ما مشکلی ندارند و اصل مشکل آنان با شماست! این رفتار به اعتقاد فرماندار قروه راه چاره نبوده و نمی توان با این ادبیات گفتاری نادرست مشکلات منطقه را حل کرد.

این رفتار و برخورد نشان می دهد که همه مسئولان دولتی و خصوصی در وهله نخست منافع خودشان اهمیت دارد و بعد از آن به جای اینکه کمی فقط کمی حس مسئولیت پذیری را در خود ایجاد کنند با مقصر دانستن دیگران، خود را جدا و به نوعی از ماجرا کناره گیری می کنند.

قابی برای پر کردن رزومه مسئولان

هر چه بود این بازدید هم با تمامی حاشیه هایی که داشت با تمامی تودرتوهایی که بود از حیات مخوف پر از سکوت گرفته تا اتاق ذوبی که از چنان امنیتی برخوردار بود که هر دری وابسته به در دیگر باز و بسته می شد، همه و همه تنها برای عکس گرفتن مسئولان و اضافه شدن به رزومه آنان خوش می درخشد و تا کنون بعد از گذشت 4 سال از آغاز به کار شرکت زرکوه نه لباس محرومیت از تن شهرستان قروه و به خصوص روستاهای اطراف معدن طلا درآمده و نه سهم مردم از خاک طلایی که در آن زندگی می کنند پرداخت شده است.

حال معلوم نیست چند نفر دیگر به عنوان وزیر، معاون، مدیر و ... باز هم از این جاده های کم عرض و روستاهای محروم می گذرند و در این میان گوش شنوایی برای شنیدن فریاد مردم و چشم بینایی برای دیدن مشکلات مرتبط پیدا نمی شود.

 
برچسب ها :

معدن ساریگونیقروهفمسئولینبازدیدمعاون رییس جمهوراستاندار کردستانمعدن طلاصنعت و معدن

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
آخرین اخبار

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website