دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 / 08:51|کد خبر : 4536|گروه : سیاسی

عاقبت انتصابات سفارشی؛

وقتی معاون فرماندار از جزئی ترین پروژه های عمرانی شهرستان بی خبر است!

وقتی معاون فرماندار از جزئی ترین پروژه های عمرانی شهرستان بی خبر است!

اینکه معاون عمرانی فرماندار قروه برادر نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی باشد قطعا دلیلی بر شایستگی وی در این سمت نیست و باید از هر شخصی در جایگاهی که توانایی خدمت در آن را دارد استفاده کرد.

به گزارش سراب خبر، نوع نگاه انسان به مسئولیت، از امور مهم در شکل گیری اخلاق مطلوب اداری است. قرآن کریم بر این اصل تأکید دارد که ادارۀ امور مردم امانت سنگینی است که باید به شایستگان و اهل آن سپرده شود.

 

«إِنَّ اللّه  یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُودُّوا اْلأَمَانَاتِ إِلَی أَهْلِهَا»؛ همانا خداوند امر می کند شما را به این که امانات را به صاحبانشان برگردانید. (سوره مبارکه نساء آیه 58)

 

پس در هر مدیریتی و ادارۀ هر کاری باید اهل آن را یافت و امانت را به وی سپرد؛ چنان که در روایات داریم: «فالتمسوا ذلک من عند أهله»؛ آن را از اهلش بخواهید.

 

اگر کار به دست نااهل سپرده شود همه چیز تباه می شود.

 

اهل ایمان خود را در معرض مسئولیتی قرار نمی دهد که اهلیت آن را نداشته باشد. پذیرش کاری که در عهدۀ طاقت و توانایی انسان  مؤمن نیست، سبب ذلت و خواری او است.

 

مؤمن عزیز است و خداوند ذلّت مؤمن را نمی پسندد و در ادارۀ امور نیز باید عزّت خود را حفظ کند. این دقت تا آن جا است که اگر به فردی مسئولیتی پیشنهاد شود و او بداند که فردی شایسته تر از او هست، هرگز خود را پیش نیندازد. وقتی فرد در جای مناسب خودش قرار نمی گیرد، مقهور و مغلوب کارها می شود.

 

یکی از یاران پیامبر صلی الله علیه و آله به ایشان گفت:«ألا تستعملنی؟» آیا مسئولیتی به من واگذار نمی کنی؟ پیامبر دست بر شانۀ او زد و فرمود: «إنّک ضعیف وإنّها أمانة وإنّها یوم القیامة خزی وندامة إلاّ من أخذها بحقّها وأدّی الذی علیه فیها»؛ تو ضعیف هستی و این پست ها امانت است و روز قیامت مایۀ رسوایی و پشیمانی است، مگر کسی که آن را آن گونه که باید، به عهده گیرد و وظیفۀ خود را در باره اش ادا کند.  ( صحیح مسلم، ج 6، ص 6)

 

شاخصۀ مدیریت صحیح و مبتنیِ بر سیرۀ ائمه علیهم السلام آن است که هر کس در مقام مناسب خود قرار گیرد؛ به گونه ای که توان ادارۀ درست امور را داشته باشد و کسی که کارهای بزرگ و مهم وی را درمانده نسازد و کثرت کارها او را آشفته خاطر نگرداند و مهم تر از همه امانت دار باشد. منبع: امام خمینی رحمه ‏الله و مفاهیم اخلاقی، ج10، ادای امانت، سیده طاهره آقامیری، صص 95-126 (با اندکی تلخیص).

 

وقتی معاون عمرانی فرماندار از جزیی ترین پروژه های عمرانی شهرستان بی خبر است

 

امروز و در آستانه سالروز سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به استان کردستان به دیدار معاون عمرانی فرماندار قروه رفتیم تا از پروژه های مصوب شده در سفر رهبر معظم انقلاب به استان کردستان برای شهرستان قروه مطلع شویم و میزان اجرایی شدن پروژه ها را بررسی نماییم اما در کمال ناباوری می بینیم که معاون عمرانی فرماندار از این پروژه ها بی خبر است و اصلا نمی داند که کجا چه پروزه ای تعریف شده است.

 

این در حالی است که سال گذشته نیز ما پیگیر این موضوع بودیم اما در طول یکسال تاکنون معاون عمرانی فرماندار قدمی در جهت شناخت این پروژه ها برنداشته است و بعد از یکسال زمان از اولین سوال ما در این خصوص هنوز هم از این پروژه ها اطلاعی ندارد.

 

اسماعیل مرادی همچنین بی خبر از پروژه های مصوب شده سفر رییس جمهور به استان کردستان برای شهرستان قروه بود و نمی دانست چه پروزه هایی در این خصوص مصوب شده اند

 

چرا که خبرنگار ما با توجه به در پیش بودن سفر رییس جمهور به استان کردستان پیگیر این مطلب بود اما متاسفانه معاون عمرانی فرماندار از این موضوع نیز بی خبر بود.

 

وی همچنین در پاسخگویی به این سوال که اصلا پروژه های هادی روستایی تا چه اندازه پیشرفت داشته اند و چند درصد از انها محقق شده اند نیز بازمانده بود و جوابی برای این سوالات نداشت.

 

متاسفانه تمامی این مسائل در حالی رخ می دهد که حکم مرادی به تازگی تمدید شده است و وی در سمت خود یعنی معاونت عمرانی فرمانداری ابقا شده است.

 

از سخنان وزیر کشور تا حقیقت ماجرا ...

 

چند روز پیش بود که وزیر کشور در گفتگویی با خبرنگاران گفت: مسابقه گرفتن مسئولیت در کشور ایجادشده و برخی‌ها برای این کار حقی را ناحق می‌کنند تا به هدف خود برسند

 

وی ادامه داده بود: حتی اگر فردی دارای شایستگی باشد اما فشار سایرین را داشته باشد را منصوب نمی‌کنم زیرا وام‌دار سایرین خواهد بود . اگر مردم در محوریت کار نباشد کار مسئولان زار است و باید با فاسد ظالم برخورد شود.

 

به راستی سخنان وزیر کشور تا چه اندازه در کشور رعایت می شود؟ انتصابات سفارشی متاسفانه آفت مهلکی است که برخی با سو استفاده از موقعیت خود ان را به مردم تحمیل می کنند و وزیر کشور یا از اینگونه انتصابات بی اطلاع است که این نشان دهنده عدم کفایت وی نیز هست و یا اطلاع دارد و خود را بی خبر نشان می دهد تا چهره دولت را تطهیر کند.

 

حال انکه در شهرستان کوچکی همچون قروه معاون عمرانی فرماندار با سفارشات مکرر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و بر خلاف خواست فرماندار این شهرستان به گونه ای انتخاب می شود که توان خدمت در سمت خود را ندارد و از جزیی ترین مسائل مربوط به حیطه ماموریت خود بی خبر است.

 

اینکه اسماعیل مرادی برادر علی محمد مرادی نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی باشد قطعا دلیلی بر شایستگی وی در سمت معاون عمرانی فرماندار نمی باشد و باید از هر شخصی در جایگاهی که توانایی خدمت در آن را دارد استفاده نمود.

 

امید انکه هر کسی جایگاه خود را بداند و متوجه باشد که شان و شخصیت انسانی فراتر از ان است که در هر منصبی و به هر قیمتی قرار گیرد.

 

امروز مردم به واژه های "شایستگی و شایسته سالاری" در کلام مسئولین بیشتر به دیده طنز و شوخی می نگرند

 

آقای دکتر رحمانی فضلی حتما بخاطر دارید بنا به پیشنهاد وزارت کشور در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه شورای عالی اداری در همین دولت تدبیر و امید در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ دستورالعمل اجرایی شرایط عمومی و اختصاصی نحوه انتخاب و انتصاب فرمانداران و بخشداران تصویب شد

 

چند ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل آقای اسماعیل مرادی معاون فرماندار شد.

 

او که هیچیک از شرایط مندرج در این دستورالعمل برای احراز پست بخشداری را حتی امروز هم دارا نیست.

 

اما سه سال قبل در حالیکه وی سالها بعنوان کارشناس در آزمایشگاه بیمارستان شهر فعالیت داشت در اوج ناباوری یک شبه و در یک آن با پشت سر نهادن مسئولیتهای ۱مسئول آزمایشگاه بیمارستان، ۲مدیر داخلی بیمارستان، ۳رئیس بیمارستان، ۴رئیس مرکز بهداشت شهرستان، ۵مدیر شبکه بهداشت شهرستان، فقط با داشتن مدرک فوق دیپلم علوم آزمایشگاهی صاحب مدال افتخار و کسب مقام معاونت عمرانی و برنامه ریزی فرماندار شد(ناخودآگاه یاد واژه "مسابقه" در کلام وزیر افتادم). پستی که اگر فرد توانمندی عهده دار آن باشد بی شک در پیشبرد و توسعه شهرستان بعنوان دومین مقام اجرایی شهرستان میتواند نقش ایفا کند.

 

اما چه فایده ...

 

در این ماجرا پرواضح است که فرآیند انتصاب کاملا عادی و فارغ از هر نوع فشار یا مولفه غیر طبیعی انجام پذیرفته و واژه های "فشار سایرین" که قطعا نبوده، چون تنها اتفاق قابل توجهی که پس از دو دهه و اندی در زندگی کاری و شخصی وی رخ داده فقط تغییرات جایگاه اجتماعی برادر است که صد البته برادر "سایرین" محسوب نمیشود.

 

بی گمان نمایندگان با وکالت از موکلین خود یعنی مردمان نجیب و شریف حوزه انتخابیه، مسئولیت خطیر نظارت عالیه و مستقیم بر عملکرد مجریان را بر عهده دارند، با این اوصاف اگر ناظر و مجری هر دو برادر باشند به نظر شما فساد، کم کاری یا حیف و میل بیت المال رخ می دهد؟ یا اینکه با ما هم نظرید که محال ممکن است!

 

سوال اینست که ضرورت یا علت تمدید ماموریت یکساله آقای اسماعیل مرادی برای سومین سال پیاپی در اردیبهشت ماه امسال چیست؟وقتی کمی دقیق تر میشویم می بینیم آنچه در این روزها در کنار اخبار ناخوشایند گرانی ها و بی ثباتی قیمت ها، رفته رفته خودنمایی می کند خبر انتخابات در پایان سال است.برچسب ها :


نظرات کاربران :

سلام [دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 | 12:17] پاسخ

آی دستتون درد نکنه، خیلی ممنونم از اینکه این خبر رو منتشر کردید

محمد رضا [دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 | 15:42] پاسخ

سلام ازپیگیری وآگاه سازی شما بزرگواران سپاسگزارم .خودکرده راتدبیر نیست .نشان از عدم مدیریت، فرماندهی وفرمانبرداری درامور عمومی است که جای بسی تاسف است ،موفق باشید.

شهروند قروه ای [دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 | 19:28] پاسخ

جای بسی تاسف است که همچین افرادی در سطح شهر به عنوان مسئول منصوب می شوند و نمی توانند وظایف خودشون رو اجرا کنند.
اونوقت ما میگیم چرا وضع کشور از لحاظ اقتصادی مناسب نیست
نماینده ای که برای انتصاب برادرش شب و روز نداشته باشه فرصت رسیدگی به امور مردم و مملکت رو نداره

دانیال [سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 | 08:36]

اینگونه افراد بهانه هایی مثل تحریم رو همیشه برای کم کاری های خودشون دارن

علی رضا [سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 | 06:30] پاسخ

متاسفانه دولت تدبیر و امید هیچ نوع عملکرد مثبتی نداشت و این انتصابات سفارشی یکبار برای فرار از پاسخگویی وزرا ، یکبار برای خودنمایی نمایندگان و .... انجام می گیرد و کسی هم نیست که جوابگو باشد

maryam [سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 | 08:31] پاسخ

یعنی اگه سنگ هم بود با این خبر شما استعفا می داد

معلم دبیرستانی [سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 | 00:33] پاسخ

چقدر تاسف بخوریم از اینکه سال هاست ما به دنبال ایجاد عدالت اجتماعی برای معلمان هستیم و در این رابطه چقدر به نماینده مجلس مراجعه کردیم اما هیچ جوابی جز وعده و وعید الکی از ایشون نگرفتیم در حالی که برادرش انقدر راحت جایگاهی را در اختیار گرفته که شایستگیشو هم نداره

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
کلیپ شهدای مظلوم روستای دگن
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
کلیپ شهدای مظلوم روستای دگن
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website