پنجشنبه 1 آذر 1397 / 08:17|کد خبر : 4202|گروه : سیاسی

یادداشت به قلم دکتر سمیرا دهقانی

برنامه ریزی دشمن برای آسیب به جامعه ایرانی اسلامی

برنامه ریزی دشمن برای آسیب به جامعه ایرانی اسلامی

در لسان مدیران ارشد یا افراد مشهور مورد توجه جامعه از جمله بازیگران، کلماتی غیرمتجانس در فضای عمومی جاری می سازند همچون تندرو، کاسبان تحریم،آزادی زنان،چهارشنبه سفید،ساندیس خور،دیوارکشی،مدافعان اسد ،دوست اجتماعی و... که نوعی تغییر در کلمات و به طبع آن تغییر در ارزش ها ایجاد نمایند.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، دکتر سمیرا دهقانی رییس دانشگاه آزاد قروه در یادداشت جدید خود به توطئه دشمن برای بازی با کلمات و استفاده از وازه های غیرمتجانس در مسیر انقلاب اسلامی اشاره نموده است که دعوت می شود تا خواننده متن این یادداشت باشید.

برنامه ریزی دشمن برای آسیب به جامعه ایرانی اسلامی 

استفاده از ادبیات دشمن به مرور انقلاب ها را از مسیر خود منحرف می نماید. هر انقلابی برای تولید و بازپروری خود نیازمند اندیشه پویا است که در پاسخ به نیازهای جدید در تکرارها و رویه های ثابت سرگردان نماند. برنامه ریزی دشمن برای آسیب به جامعه ایرانی اسلامی با طراحی های پیچیده گوناگون درحال اجراست که کمتر کسی منکر این قضیه است. خواص جامعه هم دغدغه آنان فقط معطوف شده است به شناسایی این توطئه ها بدون ارائه راهکارهای مختلف برای مقابله با چنین تهاجماتی. به بیان بهتر این موضوع شبیه آن است که رادارهای نظامی ما هواپیماهای پیشرفته جاسوسی دشمن در آسمان کشور را تشخیص بدهند ولی قدرت موشکی یا پدافندی برای مقابله وجود نداشته باشد و این یعنی زجر و رنج مضاعف برای اهل فهم.

تهاجم فرهنگی دشمن با روش های مختلف برجامعه از همان اوایل انقلاب شروع و تاکنون ادامه دارد و در مقابل این تهاجمات ما آن چنان که شایسته بوده عمل نکردیم و دشمن از این قضیه اطلاع دارد و به همین خاطر موفقیت خود را برای به زانو درآوردن این ملت نه از بعد نظامی بلکه از بعد تهاجمات فرهنگی می داند. تهاجمات فرهنگی دشمن باعث ریزش های زیادی در سطح افکار جامعه شده که بعضاً به صغارت شخصیتی یا نادانی خود خواسته منجر می گردد. به نظر می رسد برای انواع جنگ های نرم دشمن باید ستادهای پدافندی با طراحی پیچیده تر از طراحی دشمن ایجاد گردد که نه تنها تهاجم را مانع شود بلکه به انتقال فرهنگ فراملی اسلامی نیز تبدیل گردد. در تهاجم فرهنگی زمانی که مهاجم فرهنگ ضعیف تر از کشور مورد حمله خود دارد، استراتژی تلطیف سازی منکرات یا ابهام سازی کلمات کلیدی در دستور کار قرار می دهد. مختصرا نحوه اجرای این استراتژی شرح  و در ادامه راه های مقابله با آن بیان می گردد.

زمانی که یک ارزش در قالب کلمه ای بیان می گردد حمله با آن بسیار راحت است و این حمله  با تلطیف سازی کلمات ضد آن اجرا می گردد. بطور مثال گروهک های داخلی ضد یک نظام را به اسم گروه های آزادی بخش به افکار عمومی تزریق می کنند، همان اتفاقی که برای منافقین انجام شد یا همان اتفاقی که در سوریه دارد هدایت می شود. این گروهک ها که در ارزش های اسلامی به نام منافقین دارای پیشنیه تاریخی هستند با تغییر نام به ارتش آزادی بخش در سطح بین الملل نامگذاری می نمایند و به نوعی تلطیف سازی آنها صورت می گیرد. به اسم دفاع از حقوق حیوانات، سگ که در اسلام نجاست دارد به داخل خانه ها می کشاند که از یک طرف معنای نجاست را تغییر دهند و از طرف دیگر برعلیه فرزند آوری و مدیریت احساسات عمل نمایند. به اسم آزادی های فردی، حجاب را منع می نمایند و به اسم آزادی زنان چهارشنبه های سفید را کلید زده اند.

                     

در لسان مدیران ارشد یا افراد مشهور مورد توجه جامعه از جمله بازیگران، کلماتی غیرمتجانس در فضای عمومی جاری می سازند همچون تندرو، کاسبان تحریم،آزادی زنان،چهارشنبه سفید،ساندیس خور،دیوارکشی،مدافعان اسد ،دوست اجتماعی و... که نوعی تغییر در کلمات و به طبع آن تغییر در ارزش ها ایجاد نمایند. در این فرایند مثلا قبح ارتباط با نامحرم به دوست اجتماعی تغییر نام پیدا می کند و بعضا برای بزرگنمایی یا کوچک نمایی یک موضوع نوعی کلمات مبهم تزریق می نمایند که به نوعی افکار را سرگردان و انتقادات به سمت و سوی غیرواقعی هدایت گردد. مثلا اف ای تی اف را با همان نام گنگ و مبهم درجامعه تزریق می نمایند به طوری که حتی تلفظ آن سخت باشد یا مثلا اختلاس را برای همه موضوعات بکار می برند و مثلا فردی که صدمیلیون از بانکی با دور زدن قوانین ربوده است با فردی که صدها میلیارد ربوده است فقط در یک لفظ اختلاس خلاصه می کنند که اوج احساسات جامعه برای موضوعات دلخواه خود هدایت نمایند. در برخورد با این تهاجم فرهنگی باید نوعی بازبینی در نحوه مقابله صورت پذیرد که مثلا مدیران ارشد هنگام استفاده از الفاظ تزریقی دشمن مجرم شناخته شوند و قوه قهریه مناسب در برخورد با آنان وجود داشته باشد و اهل فن این کلمات را استخراج و اهداف دشمن را بطور شفاف در جامعه شرح نمایند و نوعی بازدارندگی عمومی برای استفاده از این کلمات در جامعه رواج دهند. بطور مثال رهبرمعظم انقلاب در بحث تندرو در یک سخنرانی به تشریح آن پرداختند و گفتند اگر مفهوم این کلمه اینست بنده هم تندرو هستم و این یکی از راه های مقابله با رواج این کلمات و جلوگیری از بهره برداری زنجیره ای دشمن از این نوع استراتژی است. آنچه امروز در جامعه دیده می شود نحوه مقابله با این استراتژی دشمن بسیار نامنظم و غیربرنامه ریزی شده است لذا وجود ستادی بعنوان پدافند... برای مقابله با این حربه دشمن و عوامل نفوذی امری حیاتی است. در این پدافند راه های مقابله با این نوع تهاجم طراحی می گردد و با دارا بودن بودجه و قوه قهریه مناسب این پدافند می تواند در زمان مناسب علیه این تهاجم مقابله نماید و بعد از مقابله این پدافند می تواند نوعی عملیات معکوس فراملی برای عرضه کلمات ارزشی خود به محیط بین الملل نیز انجام دهد. برای عجین کردن فرهنگ اسلامی در باورهای فردی استعمال کلمات با ظرفیت های مناسب ارزشی بسیار حیاتی است دقیقا همان کاری که فرهنگستان فارسی قصد دارد زبان فارسی را پاس دارد این پدافند نیز برای پاسداری از کلمات ارزشی و جلوگیری از کلمات تزریقی دشمن در حوزه های مختلف باید عملیاتی گردد. در حقیقت این پدافند رصد کننده مستمر کلمات و جملات در جامعه برای جلوگیری از سوء استفاده دشمن و خلق کلمات و جملات جدید برای انتقال ملی و فراملی فرهنگ اسلامی به فراخور نیازهای روز.

دکتر سمیرا دهقانی رییس دانشگاه آزاد اسلامی قروهبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
کلیپ شهدای مظلوم روستای دگن
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
کلیپ شهدای مظلوم روستای دگن
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها