شنبه 28 مهر 1397 / 11:41|کد خبر : 4170|گروه : اقتصادی

گزارش

آخرین جزییات اجرای طرح اشتغال زایی در شهرستان قروه / واگذاری بیش از 20 میلیارد تومان اعتبار در طرح های مختلف

آخرین جزییات اجرای طرح اشتغال زایی در شهرستان قروه / واگذاری بیش از 20 میلیارد تومان اعتبار در طرح های مختلف

توسعه اشتغال و اشتغال زایی پایدار یکی از دغدغه های اصلی در سطح کشور و بخصوص در مناطق محرومی چون استان کردستان محسوب می شود که قدم های مناسبی در این خصوص طی سال جاری صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، اجرای طرح اشتغال فراگیر در قالب سه محور برنامه اشتغال فراگیر یعنی اشتغال حمایتی ( تامین مالی خرد، مشاغل خانگی و اشتغال نهادهای حمایتی) مداخلات سیاسی ( ساماندهی اعزام نیروی کار، مهارت آموزی، مشوق های بیمه کارفرمایی، کارورزی با احتساب 70 درصد جذب)، اشتغال رسته های کسب و کار در حوزه اجرای طرح‌های کارورزی ویژه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ، مشوق‌های کارفرمایی و یارانه دستمزد ، توسعه استارت آپ‌ها، مشاغل خرد، مشاغل اقشار تحت حمایت نهادهای حمایتی  و کارانه اشتغال جوانان (کاج) از جمله برنامه های مهم در ایجاد اشتغال در سال 97 بوده است، که در شهرستان قروه نیز شاهد جلسات بسیاری در کارگروه اشتغال بوده ایم که برای به ثمر رساندن این طرح ها برگزار شده اند.

 

کوروش شعبانی رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در سراسر کشور این طرح اجرا شده است اظهار داشت: در قالب برنامه اشتغال زایی توسط وزارت کار و با مصوبه هیئت دولت اجرای این پروژه به استان های کشور ابلاغ گردید.

 

 

وی ادامه داد: طرح اشتغال زایی در قالب طرح تکاپو، طرح کارورزی، طرح مهارت و آموزش، طرح اشتغال فراگیر ، طرح اشتغال پایدار روستایی و طرح مشاغل خانگی معرفی شد.

 

شعبانی با بیان اینکه هر کدام از این طرح ها دارای پروژه های متفاوتی بوده اند خاطر نشان کرد: اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز در راستای اجرای این طرح ها در زمینه های it   و  ict به شناسایی افراد پرداخت و افراد واجد شرایط به استان معرفی شدند.

 

طرح کارورزی:

 

شعبانی در ادامه سخنان خود به معرفی هر یک از طرح ها پرداخت و بیان داشت: کسانی که در طول سال های گذشته به عنوان فارغ التحصیلان دانشگاهی شناخته می شدند در سامانه کارورزی ثبت نام کردند و جهت پذیرش کارورز در واحدهای مرتبط معرفی شدند.

 

وی ادامه داد: این افراد به مدت 6 ماه و با دریافت دستمزد از طرف وزارت کار در واحد مربوطه مشغول به فعالیت می شوند و در صورت رضایت کارفرما پس از 6 ماه می توانند به عنوان نیروی آن مجموعه فعالیت کنند که در این حالت ثبت نام کارورز صورت می گیرد و کارفرما نیز تا 2 سال از پرداخت سهم بیمه فرد به کار گیری شده معاف می باشد.

 

 

 

وی با بیان اینکه در طول این 2 سال سهم بیمه توسط دولت پرداخت می شود افزود: بیشترین واحد پذیرنده در سطح استان شهرستان قروه بوده است که 125 واحد شناسایی و معرفی شده اند.

 

مشاغل خانگی:

 

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی قروه با بیان اینکه در بحث مشاغل خانگی اعتبارات در دو مرحله پرداخت شد گفت: در مرحله اول یک میلیارد و 790 میلیون تومان با 315 طرح به بانک معرفی شد که از این میزان 96 درصد جذب گردید و رتبه اول استان را در این رابطه کسب نمودیم.

 

وی ادامه داد: این طرح ها در سامانه مشاغل خانگی ثبت شدند و با همکاری ادارات میراث فرهنگی، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و فنی و حرفه ای به نتیجه رسیدند.

 

شعبانی افزود: شهرستان قروه نخستین شهرستانی بود که در این مورد در راستای حمایت از خانواده های زندانیان وارد عمل شد و 80 درصد  از اعتبارات اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی به این عزیزان تعلق گرفت.

 

 

 

 

وی ادامه داد: حمایت از معتادان بهبود یافته دیگر برنامه ما بود که در این مورد نیز تمامی اعتبارات مرحله دوم این اداره در اختیار افراد معتاد بهبود یافته قرار گرفت.

 

 

وی از اختصاص بخشی از تسهیلات مشاغل خانگی به اصحاب رسانه خبر داد و گفت: در این مورد به جامعه خبرنگاران نیز در زمینه مشاغل خانگی تسهیلات تعلق گرفت.

 

اشتغال فراگیر:

 

شعبانی در رابطه با واگذاری تسهیلات اشتغال فراگیر نیز گفت: با توجه به اینکه سود بانکی تسهیلات اشتغال فراگیر بالاتر از دیگر تسهیلات بود، متقاضیان بیشتر به طرح اشتغال پایدار روستایی روی آوردند که با این حال نیز شهرستان قروه در بحث واگذاری تسهیلات اشتغال فراگیر رتبه نخست استان را از ان خود کرد.

 

 

 

 

وی ادامه داد: در این رابطه 384 طرح با اعتبار 105 میلیارد تومان معرفی شد که از این میزان 53 طرح با اعتبار 8 میلیارد و 821 میلیون تومان به نتیجه رسید و پرداخت شد.

 

 

اشتغال پایدار روستایی:

 

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار داشت: یکی از اهداف دولت در اجرای طرح اشتغال زایی جلوگیری از مهاجرت به داخل شهرها و ایجاد مهاجرت معکوس به داخل روستاها بوده است.

 

 

وی افزود: در همین رابطه طرح اشتغال پایدار روستایی با اعتباری بسیار ارزان قیمت و بازپرداخت مناسب و دارای دوره تنفس ایجاد شد و به روستاها و بخش های شهرستان اعلام گردید.

 

 

 

شعبانی ادامه داد: در شهرستان قروه در همین رابطه 246 طرح به بانک معرفی شد که توسط سه دستگاه جهاد کشاورزی ، صنعت و معدن و میراث فرهنگی و با عاملیت بانک های کشاورزی، پست بانک، صندوق توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید با اعتباری 44 میلیارد تومانی صورت پذیرفت.

 

 

وی با بیان اینکه طرح اشتغال پایدار روستایی از اهمیتی فوق العاده برخوردار بود افزود: 40 جلسه از جلسات کارگروه اشتغال شهرستان قروه به ایجاد اشتغال پایدار روستایی اختصاص یافت.

 

 

شعبانی افزود: از این میزان طرح 160 طرح توسط بانک با اعتبار 12 میلیارد تومان مصوب شد که 158 طرح آن با بانک قرارداد خود را منعقد کردند و نهایتا 155 طرح با اعتبار 11 میلیارد و 200 میلیون تومان به نتیجه رسیدند.

 

 

 

 

وی با اشاره به جامعیت طرح اشتغال پایدار روستایی گفت: 50 درصد از اعتبار این طرح توسط صندوق توسعه ملی و 50 درصد نیز توسط دولت با اعتبار 6 درصد و در روستاهای مناطق مرزی با اعتبار 4 درصد پرداخت می شود که طرح های بزرگ در روستاها در قالب طرح های گردشگری، صنعتی،صنایع تکمیلی و تبدیلی، طرح های بزرگ جهاد کشاورزی، گیاهان دارویی، گاوداری و دامپروری معرفی می شوند.

 

 

شعبانی از معرفی 6 طرح بزرگ به عنوان طرح های ملی خبر داد و گفت: تا به امروز نیز 6 طرح بزرگ به عنوان طرح های ملی به تهران معرفی شده اند که به 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند.

 

 

وی با تاکید بر اینکه در مرحله جدید نقاط قوت و ضعف مرحله نخست شناسایی و رفع شده اند افزود: تحلیل های مناسبی صورت گرفته است تا بتوانیم در مرحله جدید واگذاری این تسهیلات از مشکلات مراحل قبل جلوگیری کنیم.

 

اشتغال زایی برای 30 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در طرح تولید دربهای ضد سرقت

 

حسین ذراتی و واحد جعفری دو جوان قروه ای هستند که توانسته اند با ایجاد طرح اشتغال پایدار روستایی برای 30 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال مناسبی را ایجاد کنند.

 

 

ذراتی مجری این طرح در گفتگو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: در این طرح 10 نفر به صورت مستقیم و 20 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند که شرایط مناسبی از نظر رضایت قلبی برای همه ما ایجاد کرده است.

 

 

وی با اشاره به هزینه های اجرای این طرح اظهار داشت: در مجموع 450 میلیون تومان برای اجرای این طرح هزینه شده است که از این میزان 150 میلیون تومان از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و 300 میلیون تومان نیز آورده شخصی بوده است.

 

 

وی با اعلام رضایت از تسهیلات تعلق گرفته افزود: این تسهیلات از آنجایی که کم بهره بوده اند و دارای بازپرداخت مناسبی هستند بسیار رضایت بخش می باشند اما انتظار داریم شاهد کمک های بیشتری در اجرای این طرح باشیم.

 

 

وی در پاسخ به این سوال که بازار فروش آنها به چه صورتی است ،ادامه داد: ما هم اکنون در سراسر استان کردستان دارای نماینده هستیم و به تمام شهرهای استان درب های ضد سرقت را با قیمت مناسب ارسال می کنیم و در دیگر شهرهای کشور نیز از جمله در تالش در شمال کشور، بوکان و مهاباد در آذربایجان غربی، و در شهر ایلام این محصولات به فروش می رسد.

 
برچسب ها :

اشتغال زاییاشتغال پایدارقروهکردستانتسهیلات اشتغال زاییمشاغل خانگیتعاونکار و رفاه اجتماعیکوروش شعبانیاشتغال فراگیرتسهیلات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
حریق کارخانه تصفیه روغن در شهرک آونگان قروه
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
حریق کارخانه تصفیه روغن در شهرک آونگان قروه
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website