شنبه 14 مهر 1397 / 10:25|کد خبر : 4142|گروه : سیاسی

یادداشتی به قلم دکتر سمیرا دهقانی

تحلیل حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به انتقام از حادثه تروریستی اهواز

تحلیل حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به انتقام از حادثه تروریستی اهواز

دکتر سمیرا دهقانی رییس واحد دانشگاه آزاد اسلامی قروه در یادداشتی به تحلیل حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به انتقام از حادثه تروریستی اهواز پرداخت.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، متن این یادداشت به شرح زیر می باشد:

حمله تروریستی چند روز پیش در داخل ایران نوعی طراحی شتاب زده استکبار بود که حامل پیام استکبار برای جامعه جهانی و ملت ایرانبود که با عکس العمل های به موقع ملت  و مسئولین ایران اثرات این حادثه سمت و سوی دیگری پیدا کرد و بجای تاثیرگذاری منفی در افکار عمومی علیه توان امنیتی و نظامی ایران تعاریفی جدید خلق نمود. رهبر معظم انقلاب اسلامی بسیار به موقع  انتظار افکار عمومی داخلی و بیرونی را به دستان پرتوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپردند و آنچه اتفاق افتاد به موقع و بسیار قابل تامل بود.

قطعا آمریکایی ها خود میدانند این عملیات نظامی چقدر آنان را حیرت زده و سرگردان نموده است، بنابراین شاید برای جواب به افکار عمومی خود متوسل به رسانه ها شوند و تحلیل های دروغین از این حمله مخابره نمایند که مستند سازی این عملیات عمق تاثیرات راهبردی را میتوانست بهتر حفظ نمایدکه در مستند سازی این عملیات شاید اتاق فکر رسانه ای میتوانست بهینه تر عمل نماید. لزوم توجه به ابلاغ بهینه پیام ها برای افکار عمومی داخلی و بیرونی یک ضرورت قابل انکار است چرا که افکار عمومی با سطح دریافتی متغییر همواره در برخورد با این موضوعات، بازخوردی از تحلیل های رسانه ای جبهه متخاصم هم همراه خود خواهند داشت و بنابراین پوشش کامل ابعاد چنین عملیات هایی با شناخت نیازمندی های مخاطبین بسیار حائز اهمیت است.دشمن در زمانی که از لحاظ نظامی و سخت افزاری شکست میخورد به سراغ افکار عمومی در جهت به حداقل رساندن آثار منفی این شکست خواهد رفت و این لزوم توجه به پوشش کامل تحلیلی و رسانه ای با توجه به نیاز مخاطبین امری غیرقابل انکار است. مستند سازی از این عملیات هرچند قابل قبول بود اما کافی نبود چرا که میتوانست بسیار بهتر اجرا شود که عمق قدرت این عملیات برای افکار عمومی نمایان تر می شد.

قدرت اطلاعاتی برون مرزی جمهوری اسلامی ایران

با آنکه هنوز چند روز از حادثه تروریستی نگذشته بود فرزندان مدافع ملت با بکارگیری یک فرایند پیچیده اطلاعاتی سریع و بدون نقص آن هم با حضور امریکایی ها در همان منطقهیک پیام بسیار قوی راهبردی به آمریکا مخابره و شوک عمیقی در حوزه امنیتی به جبهه استکبار ایجاد نمودند. یکبار دیگر قدرت اطلاعاتی برون مرزی ایران و رصد فرمانده تروریست ها تا مخفی گاه در چند مایلی آمریکایی ها به رخ جامعه جهانی کشیده شد و این یکی از مولفه های برتر جمهوری اسلامی در ایجاد ضربات مهلک به پیکره دشمنان است.

قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران

چه قدرتی بالاتر از این که در درون ایران مشت آهنین ملت به خروش درآید و فرسنگ ها آن طرف تر تروریست ها را در آتش خود فرو برد. توانمندی موشکی ایران تمامی استراتژی های نظامی علیه ایران اسلامی را ناکارآمد نموده است و بهمین خاطر است دشمنان درصدد گرفتن این توانمندی از ملت هستند و انواع فتنه های داخلی و بیرونی را با هزینه های کلان طراحی می نمایند که شاید این توان غیرقابل مقابله را از ایران اسلامی بگیرند. شاید حمله موشکی در برخورد اول میزان ریسک پذیری نظامی آن آشکار نباشد اما باید گفت وقتی ایران اسلامی در مقابل چشم امریکا که مدعی تکنولوژی روز نظامی است توان موشکی خود را به نمایش می گذارد اگر این موشک ها به اهداف مورد نظر اصابت ننمایند یک فاجعه نظامی قلمداد می شود و دشمن در ارزیابی میزان ضعف  تکنولوژی نظامی میتواند آنچه قبلا برای او پنهان بود به روشنی دریابد. بنابراین یک حمله موشکی میتواند یک عملیات تخریبی نظامی با اثرات تهاجمی بالا باشد و هم میتواند به دشمن میزان تکنولوژی به کار برده شده را نمایان نماید. دقت و قدرت تخریب اصل جدایی ناپذیر حملات موشکی است و در یک حمله موشکی این دو مولفه مورد ارزیابی دشمن برای دست یابی به محرمانه ترین رمزهای قدرت نظامی قرار می گیرد. بنابراین قطعا سپاه پاسداران اگر کوچکترین ضعفی در ساخت موشک های خود مشاهده می کرد که توان رقابت با تکنولوژی آمریکا در آن مشاهده نمیکرد این حملات را برنامه ریزی نمی کرد و برای انتقام به نیروهای مردمی عراق و سوریه متوسل می شد. این همان توان نظامی فرزندان ایران اسلامی است که در تحلیل آن دشمنان همواره حیرت زده هستند و به رویکردهای مناسب مقابله  با این توانمندی هاهنوز نرسیده اند، بنابراین برای توجیه افکارعمومی موافق خود به فتنه های داخلی با استفاده از عوامل داخلی و تحریم ها برای خلع سلاح موشکی ایران دل خوش کرده اند.

تقویت خودباوری ملی

با نمایش دادن توان موشکی ایران خودباوری ملی که متاسفانه در سال های اخیر بسیار در بسیاری از حوزه ها کمرنگ شده است دوباره احیاء شد چرا که سطح تحریم ها در امورات نظامی بسیار پیچیده تر از حوزه های دیگر از سوی استکبار برای ایران اسلامی لحاظ شده است اما چرا ما توانسته ایم در برابر این محدودیت های بین المللی شدید در حوزه نظامی، چشم در چشم استکبار قدرت خود هر لحظه که اراده بشود  به نمایش بگذاریم؟ جواب این موضوع،کد اصلی برون رفت از مشکلات دیگر حوزه های داخلی می باشد که بیان آن از حوصله این بحث خارج است. خودباوری ملی در نمایش این عملیات و عملیات های مشابه تقویت می گردد و میتواند اثرات بسیار سازنده ای به جامعه تزریق نماید.

تقویت خودباوری فراملی

مقاومت های مردمی در کشورهای عراق، سوریه، یمن و لبنان با الهام از انقلاب مردم ایران تشکیل شده است و بنابراین قدرت نمایی ایران اسلامی در مقابل جبهه استکبار، جبهه مقاومت در عرصه بین الملل را بسیار تقویت خواهد نمود و این جبهه مقاومت با هماهنگ سازی ظرفیت های داخلی خود در مقابل جبهه کفر مقاومتر خواهند شد همچنان که اخیرا سید حسن نصر الله گفتند ما به موشک های نقطه زن دسترسی پیدا کردیم و وحشت بی امان با بیان مسئله بر پیکره  رژیم اسرائیل ایجاد شد. بنابراین اثرات بسیار شگرفی در خودباوری جبهه ی مقاومت مردمی در داخل کشورهای اسلامی با انجام موفقیت آمیز این حملات از سوی جمهوری اسلامی ایران ایجاد خواهد شد.

تضعیف روحیه و شالوده فکری تروریست ها و حامیان آنان

تروریست هایی که از نقاط مختلف کشورهای جهان با مدیریت استکبار برعلیه کشورهای اسلامی بسیج شده اند با دیدن این حملات و سکوت و ناتوانی مرگبار نظامی امریکا و همپیمانانشان در رویکردهای خود تجدید نظر خواهند کرد و قطعا میزان فرار این تروریست ها از مبادی های مختلف آغاز خواهد شد و آن دسته هم که همچنان به جبهه کفر دل بسته اند توان و شجاعت مبارزه را از دست خواهند داد. بنابراین وحشت ایجاد شده از این حملات، شالوده اصلی فکری و مدیریتی آنان را به هم خواهد ریخت و دیگر دلارهای سعودی نیز نمیتواند آنان را پای بند مقاومت نماید چرا که آنان دریافته اند بهای دلارهای سعودی ریخته شدن خون آنهاست. با استمرار چنین حملات کوبنده ای هزینه مقاومت برای تروریست ها زیاد خواهد بود و جبهه کفر هم نگهداری این شبه نظامیان را برای خود هزینه بردار خواهد دید بنابراین تعاریف جدیدی از رویکردهای آنان در آینده نزدیک از آنان خواهیم دید. جبهه استکبار یا مجبور است خود مستقیم وارد جنگ شود که این اقدام بسیار برای آنان گران تمام خواهد شد یا مجبور خواهند بود توهم مدیریت بر منطقه را کنار بگذارند. آنچه که قابل پیش بینی است جبهه کفر با مایوس شدن از تروریست ها و جنگ نیابتی، حمله برق آسا در دستور کار آنان قرار خواهد گرفت و سوریه بطور محتمل شاید اولویت اول این حملات باشد اما اگر این اقدام انجام شود خاورمیانه جنگی تمام عیار به خود خواهد دید و خروجی آن پایان دادن به اشغالگری اسرائیل و نابودی منافع آمریکا و فرار مفتضحانه آنان از منطقه خواهد بود.قطعا آمریکا با بدهی 21تریلیون دلاری خود نفت خاورمیانه و همچنین سوءاستفاده از کشورهای همچون عربستان را در دستور کار خود قرار دارد و اگر جنگی مستقیم طراحی نماید نه تنها تمامی منافع راهبردی خود را از دست خواهد داد بلکه بدهی مالی این کشور در چند ماه چنان پیشرفت خواهد کرد که ملت امریکا توان مقابله با آن را نخواهندداشت.حضور آمریکا نه بخاطر حقوق بشر بلکه بخاطر تامین منابع مالی جدید از نفت و ذخایر طبیعی کشورهای منطقه است بنابراین لزوم تجدید نظر و بازنگری در سیاست های ناکارای این کشور در جامعه جهانی امری بدیهست.

استمرار حملات تا نابودی کامل تروریست ها

انجام عملیات های مشابه و پیچیده و استمرا آن علی الخصوص در شرایط کنونی که تروریست ها در محاصره تاریخی قرار گرفته اند، نابودی کامل آنان را تضمین خواهد کرد، بنابراین لزوم توجه به استمرار ضربات کوبنده تا فروپاشی کامل آنان ضروریست. جامعه جهانی نیز با مشاهده چهره واقعی تروریست ها ازحملات علیه آنان حمایت خواهد کرد جز چند کشور محدود که خود پشتیبانان اصلی تروریست ها هستند. اگر این پیکره پلید همچنان جای نفس کشیدن داشته باشد باز هم با یارگیری و تجدید قوای خود دوباره جان خواهد گرفت و جنایات آنان پیچیده تر و سازمان دهی تر خواهد شد.

حضور داعش در چند مایلی آمریکا رسوایی کاخ سفید در مبارزه با تروریست

این حمله جدا از اثرات بسیار ارزشمند یک موضوع دیگر را شفاف ساخت که وقتی تروریست ها در چندمایلی آمریکایی ها آزادانه تردد دارند و خواب شبانه آنان در آنجا صورت می گیرد این کشور نمیتواند مدعی مبارزه با آنان باشد و این همان آشکار شدن ارتباط مستقیم آمریکایی ها با تروریست ها و تغذیه تسلیحاتی و اطلاعاتی و مالی آنهاست. بنابراین این حمله به نوعی رسوایی آمریکا و دروغ گویی او در مبارزه را یکبار دیگر آشکار ساخت. مگر می شود تروریست ها در چند مایلی آمریکا باشند و کشوری که مدعی سلطه اطلاعاتی جهانی دارد از این حضور اطلاع نداشته باشد و برای مقابله با آنها کاری انجام ندهد؟برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
حریق کارخانه تصفیه روغن در شهرک آونگان قروه
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
حریق کارخانه تصفیه روغن در شهرک آونگان قروه
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website