چهارشنبه 4 بهمن 1396 / 18:20|کد خبر : 3756|گروه : فرهنگی

در گفتگو با کارگردان مستند سیاسی خارج از دید مطرح شد؛

بی اطلاعی سازندگان مستند خارج از دید از علت قطع پخش مستند در قسمت هشتم/ نقویان: بهتر است حتی اگر در حد یک خط هم که شده جواب ما و مردم را بدهند

بی اطلاعی سازندگان مستند خارج از دید از علت قطع پخش مستند در قسمت هشتم/ نقویان: بهتر است حتی اگر در حد یک خط هم که شده جواب ما و مردم را بدهند

مهدی نقویان کارگردان مستند خارج از دید گفت: کاملا مطمئن هستم که علت ممانعت از پخش مستند خارج از دید نقد ما بر شخص رئیس جمهور و یا دولت ایشان نیست.اما ممکن است این که ما مسئله تقلب را شفاف سازی کردیم برای دولت سنگین تمام شده باشد.ما شنیده ایم که فشارهای بیرونی روی تلویزیون بوده است.اما صراحتا می گویم به رئیس جمهور و یا دولت توهینی نکرده ایم.

به گزارش سراب خبر ، مهدی نقویان کارگردان مستند خارج از دید در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گفت: مستند خارج از دید زمانی که در حال پخش بود متاسفانه با این که اصل موضوع برنامه در مورد انتخابات سال 88 و بحث تقلب در آن بود، مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت. اما الان که با عدم پخش آن مواجه شده ایم، تماس می گیرند که چرا پخش نمی شود. به نظرم خوب است که به این حواشی هم پرداخته شود و مطالبه ما نیز انجام شود که چرا خارج از دید پخش نمی شود. قرار بود تا قسمت آخر برنامه به روی آنتن برود اما بدون این که ما مطلع باشیم زمانی که قسمت هشتم روی آنتن بود، زیرنویس کردند که این قسمت آخر است در حالی که این سریال دوازده قسمت است. یعنی در واقع ما نیز همزمان با مردم مطلع شدیم که برنامه دیگر پخش نخواهد شد. امیدوارم سازمان جوابگو باشد. دلیل عدم پخش را به ما که سازنده برنامه هستیم نگفته اند امیدوارم حداقل رسانه ای کنند و دلیل آن را به مردم بگویند.

قسمت هایی که مربوط به حصر سران فتنه می باشد را پخش نکردند

وی در مورد ارتباط قطع برنامه اش با پخش همزمان گفتگوی ریاست جمهوری گفت: آقای رئیس جمهور تمام 365 روز سال را که در تلویزیون نیستند. اگر به این دلیل باشد پس امشب باید قسمت های بعدی پخش شود.به نظرم اگر این دلیل عدم پخش باشد بیشتر بهانه است تا این که دلیل اصلی باشد. خوب است که شما رسانه ها از صداوسیما مطالبه کنید که چرا بدون این که حتی به عوامل سازنده برنامه اطلاع دهند مانع ادامه پخش آن شدند.این اتفاق اصلا خوشایند نیست،هم برای افکار عمومی و هم برای فیلم ساز چون نا امید می شود.وقتی که آبرو و اعتبار خود را وسط می گذارد تا برنامه ای بسازد که بسیار سنگین و سخت است،چنین اتفاقی باعث نا امیدی اش می شود.سفارش دهنده کار بسیج رسانه ملی بوده است. قسمت هشتم که تا شهریور 88 بود را پخش کردند اما قسمت های بعدی به 9 دی و 25 بهمن که مربوط به حصر سران فتنه می باشد را پخش نکردند.

نقویان افزود: دسترسی به هیچ یک از مدیران ارشد صداوسیما نداشته و ندارم تا به من بگویند به چه دلیلی پخش نمی شود. به طور جد گله دارم از رسانه ها چون شما اولین خبرنگاری هستید که در این مورد با بنده صحبت کردید تا قبل از شما هر خبرنگاری که با من تماس گرفته است، تنها از نحوه و شرایط ساخت مستند "خارج از دید" سوال می پرسید.

بهتر است حتی اگر در حد یک خط هم که شده جواب ما و مردم را بدهند

کارگردان مستند خارج از دید گفت: وقتی که شخص اول نظام با چند فیلمساز جوان نشست می کنند،کسانی که حتی شاید یک فیلم مستند ساخته باشند اما ایشان نبوغ آن ها را می بینند و برای آنان اهمیت قائل هستند،. چرا نباید بتوانیم مدیران صداوسیما را ببینیم آن هم افرادی مانند من که کارم با آنان مرتبط و مستقیم است؟ من خودم را از جمع تلویزیون می دانم و از همکاری های آن متشکرم اما این که مانع پخش برنامه ای می شوند و به عوامل سازنده آن اطلاع نمی دهند یک توهین است. چرا با سکوت در ذهن مخاطب شبهه ایجاد می کنند؟ بهتر است حتی اگر در حد یک خط هم که شده جواب ما و مردم را بدهند.

این مستندساز جوان خاطر نشان کرد: مستند خارج از دید نقد بر رئیس جمهور و یا دولت نبوده که بخواهم بگویم دلیل عدم پخشش این باشد.این مستند در مورد انتخابات سال 88 است و خیلی از اعضای کابینه دولت و خود شخص رئیس جمهور در آن سال همین موضع ما را داشتند. نمی دانم الان موضعشان عوض شده باشد یا نه، که بعید می دانم. ما در مورد تقلب یا عدم تقلب در سال 88 مستند ساختیم. ما گفتیم که در سال 88 تقلب نشده بود حالا به هر دلیلی که مردم به خیابان ها آمدند دلیل اصلی شان تقلب بود. مردم به خیابان آمدند و اعتراض کردند این که دیگر قابل کتمان نیست.یک عده ادعای تقلب داشتند و اعتراض کردند و یک عده به عدم آن اعتقاد داشتند.در واقع دغدغه دیگری نداشتند و ما هم خواستیم همین را نشان دهیم.ما هم با ریشه یابی کردن مسئله نشان دادیم که تقلبی صورت نگرفته است چرا که هر کسی که ادعایی دارد باید بتواند آن را اثبات کند.

خودمان نقاط ضعف و اشتباهات خارج از دید را منتشر خواهیم کرد

نقویان عنوان کرد: ما در این مستند مانند مستندهای دیگر نیامده ایم که فقط  بگوییم اغتشاش کردند و بانک ها و سطل زباله ها و اموال عمومی را آتش زدند.ما در یک کار 500 دقیقه شاید بتوان گفت تنها 50 دقیقه از آن را به اغتشاش اختصاص داده ایم و 450 دقیقه دیگر را به ریشبه یابی پرداخته ایم.خیلی ها بعد از پخش برنامه از آن استقبال کردند و به ما پیام هایی دادند و خیلی ها نیز به ما اعتراض کردند و گفتند که فلان مسائل مطرح شده در مستند صحیح نیست و ما نیز از آنان استقبال کردیم و حتی منابع خود را در اختیارشان گذاشتیم و اعلام کرده و می کنیم که در یک زمانی نزدیک و در یک جایی اعلام می کنیم که نقاط ضعف و اشتباهاتی که در این مستند وجود دارد چه بوده است.

خوشحالیم که جناحی عمل نکرده ایم

وی ادامه داد: در ابتدا که یک قسمت از مستند پخش شد از جانب اصلاح طلبان به ما اعتراض کردند که ما در حمایت از کاندید منتخب این مستند را ساخته ایم.ما اصلا نمی خواستیم جناحی عمل کنیم و برنامه بسازیم.این بود که بعد از پخش 6 یا 7 قسمت از مستند از جانب اصول گراها نیز مورد نقد قرار گرفتیم.این مسئله باعث خوشحالی ما بود چرا که نشان دهنده ای این است که جناحی عمل نکرده ایم.ما نه برای کاندیدای پیروز یا شکست خورده بلکه برای نشان دادن حقیقت در مورد تقلب مستند ساختیم.

ما معترضین و اغتشاش گران را از هم تفکیک کردیم

مهدی نقویان در ادامه افزود: ما معترضین و اغتشاش گران را از هم تفکیک کردیم. وقتی که در 25 خرداد راهپیمایی سکوت کردند خب این ها معترضین هستند. اما وقتی که مدتی بعد یک عده می آیند تا پایگاه های بسیج را تصرف کنند و بانک ها را آتش می زنند خب مشخص است که اغتشاش گر هستند. وقتی که اموال عمومی را آتش می زنند معلوم است که دغدغه این ها تقلب نیست بلکه یک کینه شخصی است. اغتشاش را باید اغتشاش اعلام کرد. کاری که تمام رسانه ها جهان انجام می دهند. مثلا بی بی سی اعتراضات اخیر انگلیس را اغتشاش اعلام کرد در صورتی که ما آن را اعتراض خواندیم. ما مردم را از اغتشاش گران جدا کردیم.بعضی از عوامل فیلم من شاید حتی به میرحسین موسوی رای دادند و حتی جنبش سبزی و خیلی فعال بودند اما الان نظرشان تغییر کرده است. اغتشاش گران ممکن است حتی رای هم نداده باشند. یک نمونه داریم که اغتشاش گر هم نبود اما مورد قربانی قرار گرفت.خانم ندا آقاسلطان اصلا رای نداده بودند. داشتند در خیابان رد می شدند که قربانی اغتشاشات شدند.خیلی ها به این شکل اشتباه شد و ما در واقع مردم را اغتشاش گر نخوانده ایم.

در مستند خارج از دید شیطنتی نکرده ایم

نقویان در پاسخ به این که آیا در این مستند شخص رئیس جمهور را به شخص خاصی تشبیه کرده اید گفت: آقای حسن روحانی سال 88 دبیر شورای عالی امنیت بودند و کاملا با ما هم فکر بودند و حتی در قضیه حصر نیز دخیل بودند. ما کاملا چهره ی انقلابی از آقای روحانی را نشان دادیم.اگر می خواستیم شیطنت کنیم قطعا دنبال چیز هایی می گشتیم که شباهت ایشان را به بنی صدر نشان دهیم.فیلم به سال 88 تا بهمن 89 مربوط می شود یعنی قبل از ریاست جمهوری ایشان که تا آن زمان کاملا مواضع ایشان با نظام مشخص و همگام بوده است.در واقع ما از زمان ریاست جمهوری ایشان به بعد یا تغییر مواضعشان چیزی را در فیلم نگفته ایم.

صراحتا می گویم به رئیس جمهور و یا دولت توهینی نکرده ایم

کارگردان مستند خارج از دید در پایان گفت: کاملا مطمئن هستم که علت ممانعت از پخش مستند خارج از دید نقد ما بر شخص رئیس جمهور و یا دولت ایشان نیست.اما ممکن است این که ما مسئله تقلب را شفاف سازی کردیم برای دولت سنگین تمام شده باشد.ما شنیده ایم که فشارهای بیرونی روی تلویزیون بوده است.اما صراحتا می گویم به رئیس جمهور و یا دولت توهینی نکرده ایم.برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
اختصاصی/ نگاهی متفاوت به دربی 84 و غم و شادی های بعد از بازی
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
اختصاصی/ نگاهی متفاوت به دربی 84 و غم و شادی های بعد از بازی
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر