دوشنبه 11 دی 1396 / 09:00|کد خبر : 3701|گروه : اجتماعی

مقاله

اقلیت های قومی در ایران یا اقوام ایرانی؟ / از نگاهی ژورنالیستی تا دیدگاهی حقوقی

اقلیت های قومی در ایران یا اقوام ایرانی؟ / از نگاهی ژورنالیستی تا دیدگاهی حقوقی

موسی کرمی در تازه ترین نوشته خود در نفی وجود اقلیت قومی در ایران مقاله ای با عنوان: ««اقلیت های قومی در ایران» یا «اقوام ایرانی»؟ از نگاهی ژورنالیستی تا دیدگاهی حقوقی را منتشر نموده است.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، موسی کرمی پژوهشگر و محقق قروه ای و کارشناس ارشد حقوق بین الملل در تازه ترین نوشته خود در نفی وجود اقلیت قومی در ایران مقاله ای با عنوان: ««اقلیت های قومی در ایران» یا «اقوام ایرانی»؟ از نگاهی ژورنالیستی تا دیدگاهی حقوقی را منتشر نموده است، که در این نوشتار سعی می شود بر اصلی ترین مطالب آن اشاره گردد.

گفتنی است متن کامل مقاله جهت دانلود موجود می باشد.

از چشم انداز نظام بین المللی حقوق بشر، اقوام ایرانی اقلیت نیستند

در آسمان سرنوشت ایران عزیز، رنگین کمان دل انگیز اقوام، آیینها و عادتهای گوناگون زیر چتر بلند و با شکوه ملت، ‏تاریخی مشترک را رقم زده که آینده کشور نیز منوط به پاسداری از تابندگی این رنگین کمان است.

وجود اقوام گوناگون موجبِ ایجاد نقش و نگاری دلنشین از ایرانِ دارایِ چهار فصل طبیعی شده ‏که آن را شایسته ی تعبیرِ کشورِ چهار فصل از لحاظ فرهنگی نیز نموده است.

تنوع قومی و به تبع آن تنوع ‏فرهنگی‏ که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)‏ ‏ از آن به عنوان میراث مشترک بشریت یاد میکند، چهرهای نمونه و درخشان از همزیستی مسالمت آمیز در گهواره ی تمدن، یعنی ایــران، به جهانیان ‏عرضه داشته است؛

وحدت در عین کثرت
یکی از معضلات معرفتی در صحنه سیاست ایران، روشن نبودن حدود و ثغور مفهومی برخی اصطلاحات و پدیده هاست که منجر به بکارگیری برخی مفاهیمِ مشابه در معنایی مترادف، بدون توجه به ساحت پیدایش آنها گردیده که عموماً برآیند غلبه فضای ژورنالیستی و عوامانه بر جو کلیِ جامعه است.

نمونه ی بارز این ادعا، اطلاق گاه به گاه عنوان اقلیتِ قومی به اقوامِ ایران در فضای ژورنالیستی و محافل قومی است؛ امری که بررسی صحتِ علمی آن در جامعه، بر دوش علمِ حقوق است؛ حقوق، علمِ نظم است و نظام حقوقی انتظام بخش جامعه و برای ایجاد نظم عملی در موضوعی، لاجرم باید به دنبال نظمِ فکری در آن مقوله نیز بود؛ چرا که هر عمل آگاهانه، نیازمند اندیشه ای عالمانه است.

اخیراً در شماره پاییز 1396 نشریه علمی-پژوهشی مطالعات حقوقی دانشگاه شیراز، مقاله ای با عنوان «"اقلیتهای قومی" در ایران یا "اقوام ایرانی"؟: از نگاهی ژورنالیستی تا دیدگاهی حقوقی» به قلم دکتر مصطفی فضائلی (دانشیار حقوق بین الملل) و موسی کرمی (کارشناس ارشد حقوق بین الملل و اهل شهرستان قروه کردستان) به چاپ رسیده است که به به بررسی وجود یا نبود اقلیت قومی در ایران از چشم انداز موازین نظام بین المللی حقوق بشر میپردازد.

به باور نگارندگانِ این اثر، با توجه به رویه قضایی و دکترین حقوقی بین المللی، با امعان نظر در ترکیب جمعیتی و ساختار سیاسی-اجتماعی-فرهنگی کشور ایران و با عنایت به شمای قومیتی و نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، هیچ یک از گروههای قومی کشور را نمیتوان «اقلیت قومی» در معنای خاص آن دانست و گروههای قومیِ موجود در ایران را باید با عنوان «اقوام ایرانی» مورد اشاره قرار داد و نه «اقلیتهای قومی در ایران».

تنوع قومیِ پهنه ی فرهنگی ایران میتواند به عنوان یک امتیاز در جهت تقویت فرهنگ ملی محسوب گردد؛ زیرا در نهایت فرهنگ ملی کشورمان، رشد و غنای خود را وامدار فرهنگهای اقوام مختلف تشکیل دهنده ی خویش است.

جمهوری اسلامی ایران که در مواجهه با نظریه غیر انسانی جنگ تمدنها، افتخار ارائه پیشنهاد گفت و گوی میان تمدنها و فرهنگهای گوناگون را در سطح جهان داشته که با استقبال سازمان ملل متحد، به مثابه نماینده و نماد جامعه جهانی، روبه رو شده است، به طریق اولی، این شایستگی را دارد که با تکیه بر منطق عقلانی اسلام، « فَبَشِّر عِبادِی الَّذیِنَ یَستَمِعُونَ القَولَ فَیَتَّبِعُونَ اَحسَنَهُ» و از طریق گفت و گوی میان فرهنگها و اقوام مختلفِ ایران، بتواند سازکاری مناسب را برای تقویت و تحکیم انسجام ملی و پیوند میان همه ی آحاد جامعه به کار گیرد.

اقوام ایرانی برای تفاهم بسی آماده ترند تا برای تخاصم؛ مشروط بر آنکه از ظواهر درگذشت و به ریشه ها و اعماق تاریخی و نظری نظر افکند.

نظر به اهمیت مقوله ی مورد بحث در سپهر سیاسی-حقوقیِ کشور جمهوری اسلامی ایران و نو بودنِ موضوعِ مورد مطالعه در اثر یاد شده، ذیلاً لینک بارگیریِ مستقیمِ مقاله مربوطه در اختیار علاقه مندان و دغدغه داران این حوزه قرار میگیرد.

متن مقاله
برچسب ها :

مقالهاقلیت های قومیایراناقلیتاقوام ایرانیژورنالیستیحقوقیموسی کرمی

نظرات کاربران :

موسی کرمی [پنجشنبه 21 دی 1396 | 14:27] پاسخ

با عرض سلام و ادای احترام

موسی کرمی هستم، نویسنده مقاله حاضر. این مقاله با هدف و نیت نفیِ وجود اقلیت قومی در ایران بر اساس موازین نظام بین المللی حقوق بشر و ارتقای همبستگی اقوام ایرانی به نگارش در اومده و امیدوارم مورد توجه دغدغه مندان این حوزه قرار بگیره و شایسته نقد صاحب نظران این عرصه باشه.

با تقدیم و تجدید احترام

موسی کرمی

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website