شنبه 17 تیر 1396 / 08:35|کد خبر : 3267|گروه : اقتصادی

یادداشت سردبیر

معادن کردستان ، ظرفیتی در انزوا

معادن کردستان ، ظرفیتی در انزوا

در شرایطی استان کردستان به عنوان یک استان محروم شناخته می شود که ظرفیت بالای معادن آن در برابر دیگر مناطق کشور خودنمایی می کند.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، بی توجهی به ظرفیت معادن استان کردستان قدمتی به درازای تاریخ دارد که در طول دوره های مختلف با دلایلی واهی از سوی دولتمردان گوناگون به دور از لطف و عنایت قرار گرفته است.

نگاهی به ظرفیت معادن استان کردستان به خوبی نشان می دهد که این استان در جایگاهی ممتاز در رده معادن سنگ و طلا قرار دارد اما دریغ از اینکه از این معادن در راستای توسعه استان استفاده ای شود.

تولید 50 درصد از ظرفیت طلای کشور در استان کردستان شاخص بی بدیلی از ظرفیت بالای معادن استانی است که همیشه به چشم یک استان محروم مورد توجه قرار گرفته است و در این میان از همان توجه نیز روز به روز کاسته شده است.

بی اعتنایی دولت های متفاوت در دوره های مختلف به این ظرفیت ها مانع از رشد اقتصادی استان در جهات متفاوتی چون ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای مردم بوده است و زمینه فقر و تنگدستی مردمان این دیار را به ارمغان آورده است که در این بین روند رو به رشد آمار آسیب های اجتماعی را شاهد هستیم و معضلاتی چون طلاق، اعتیاد، خودکشی، بزهکاری های اجتماعی، درگیری های خانوادگی، بیکاری،دزدی و تکدی گری سیر صعودی به خود می گیرند.

متاسفانه چندی پیش در شرایطی سرپرست امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از ظرفیت بالای تولید در معدن ساریگونی شهرستان قروه خبر می دهد که این شهرستان کمترین بهره را از معدن خود دارد و میزان سوددهی و بهره وری آن در معدن طلای ساریگونی برای هیچ کس روشن نیست.

حضور سرمایه گذاران خارجی در معادن استان کردستان از یک سو و بی توجهی مسئولین در توجه به میزان درآمد این معادن از سوی دیگر دلیلی بر عدم توسعه استان در جهات مختلف بوده است که هم اکنون با عناوین متفاوت خودنمایی می کند.

نبود نظارت مستقیم بر میزان درآمد معادن و نیز عدم تخصیص بودجه مصوب شده ای در طول سال برای رشد و توسعه شهری از طریق درامدهای معادن استان کردستان راه نفوذی برای سرمایه گذاران ایجاد نموده است تا بی دغدغه از پاسخگویی به دنبال توسعه درامدهای خود باشند.

از سویی دیگر بسیاری از جوانان تحصیلکرده شهرستان های استان کردستان که از بیکاری و نبود شغل پایدار در رنج و عذاب هستند به ناچار برای کارگری و امرار معاش به این معادن روی می آورند و در سخت ترین شرایط با حداقل دستمزد فعالیت دارند در حالی که این معادن می توانند هر جوان کردستانی را به یک کارآفرین تبدیل نمایند.

نبود جاده دسترسی بین معادن

متاسفانه بی توجهی به معادن استان کردستان تنها به اینجا ختم نمی شود و نبود جاده های دسترسی به معادن نیز از دیگر معضلاتی است که بیشتر مردم استان کردستان بخصوص در روستاهای اطراف معادن با آن درگیر هستند.

خطرات جاده ای برای کودکان و نوجوانانی که خانه های انها در مسیر جاده های معادن استان کردستان قرار دارد از یک سو و میزان آسیب وارد شده به جاده های نفس بریده استان کردستان از سوی کامیون های حامل پوکه و سنگ از سوی دیگر دلیلی بر آن شده اند تا نگرانی خانواده های کردستانی از وجود معادن دوچندان باشد.

تخریب جاده ها و نیز ایجاد آلودگی صوتی و تنفسی از سوی برخی کامیون ها امروز به معضلی غیر قابل تحمل برای مردمان روستایی در اطراف معادن تبدیل شده است.

تخریب برخی از منازل مسکونی به دلیل انفجارات ناشی از اکتشافات در معادن سنگ و طلا دیگر دغدغه ای است که خانواده های ساکن روستاها در اطراف معادن با آن رو برو هستند و در این میان نه تنها خسارتی به این افراد پرداخت نمی شود بلکه هیچ مقام مسئولی نیز حاضر به پاسخ گویی در این موارد نیست.

خام فروشی

خام فروشی و صادرات بی رویه مواد اولیه تولید مصنوعات سنگ به چین دیگر معظلی است که در معادن استان کردستان خودنمایی می کند و متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولین از این ظرفیت گرانسنگ تنها زحمات آن نصیب مردم استان کردستان می شود.

خام فروشی سنگ و ضایعات سنگ با قیمتی پایین تر از ارزش وجودی سنگ های استخراج شده امروز به نگرانی گسترده ای در داخل استان کردستان دامن زده است و منابع عظیم خدادادی به بهایی اندک از کشور خارج می شوند تا به عنوان سنگ های تزیینی با قیمتی چندین برابر یکبار دیگر به خاک کشور بازگردند و با سختی و مشقت بسیار در اختیار مردم قرار گیرند.

متاسفانه عدم توسعه صنایع تبدیلی یکی دیگر از پایه های لنگ صنعت و معدن استان کردستان را به رخ می کشد که نمی توان از ظرفیت معادن این استان استفاده نمود و به ناچار باید با خام فروشی نمک بر زخم دهان باز کرده ریخت.

نبود کارخانجات تبدیلی و تولیدی بخصوص در حوزه صنایع سنگ و عدم حمایت مناسب از کارآفرینانی که با اندک سرمایه نسبت به راه اندازی واحدهای تولید مصنوعات سنگ قدم برداشته اند دیگر دلیلی است که باعث شده است تا خام فروشی بر تولید و تبدیل پیشی بگیرد و فرسودگی و بیماریهای ریوی و تنفسی تنها دست مزد استخراج سنگ از معادن استان کردستان باشد.

مجید حسن بیگی
برچسب ها :

صنعت و معدنخام فروشیصادرات بی رویهجاده دسترسیمعادنقروهطلاساریگونی

نظرات کاربران :

علی [یکشنبه 18 تیر 1396 | 19:40] پاسخ

واقعا حرف بجا وواقعی رابیان کردی جاده آسفالتی که با هزار خون دل خوردن بعد از چندین سال برای روستاهای بهارلو نیبند جداقایه زنگ آباد کشیده شده زیر چرخهای ماشینهای مرتبط با معدن طلا داره از بین میره وبجز این خطرات جانی تصادف در این جاده دور از انتظار نیست.راه و ترابری باید ورود کند و هزینه تعمیر جاده را از معدن بگیرد و جاده را تعمیرکند.این معدنی که سودشو قزاق میبره چرا باید تاوانشو این مردم بدهند.ومسائل دیگر مثل محیط زیست و غیره که جای حرف زیادی دارد.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
اختصاصی/ نگاهی متفاوت به دربی 84 و غم و شادی های بعد از بازی
اشتباهی تکراری برای استقلال
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
اختصاصی/ نگاهی متفاوت به دربی 84 و غم و شادی های بعد از بازی
اشتباهی تکراری برای استقلال
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر