چهارشنبه 11 شهریور 1394 / 08:30|کد خبر : 323|گروه : اجتماعی

رئیس سازمان بهزیستی کشور:

2 میلیون نفر در کشور نیازمند خدمات بهزیستی هستند

2 میلیون نفر در کشور نیازمند خدمات بهزیستی هستند

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: حدود 2.5 درصد از جمعیت 78 میلیون نفری کشور نیازمند خدمات بهزیستی هستند که حدود 2 میلیون نفر را شامل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، انوشیروان محسنی‌بندپی روز گذشته در مراسم بهره‌برداری از مجتمع فرهنگی هنری باران در شهرستان قروه، اظهار داشت: تاکنون یک‌میلیون و 200 هزار نفر در سامانه بهزیستی ثبت شده است که خدمات اشتغال و خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه به آنان ارائه می شود.

وی با بیان اینکه از یک‌میلیون و 200 هزار معلول در سامانه بهزیستی به ثبت رسیده 400 هزار معلول روستایی هستند افزود: سالت بهزیستی روز به روز با توجه به رشد آسیب‌های اجتماعی به دلیل صنعتی شدن و همچنین افزایش تصادفات جاده‌ای و بیماری قلبی و عروقی که منجر به مصونیت‌ و معلولیت‌ در کشور می‌شوند، سنگین‌تر شده است که در این راستا نیازمند همراهی سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان نیز هستیم.

وی توانبخشی مبتنی بر خانواده برای پوشش جامعه هدف را از اولویت‌های بهزیستی اعلام کرد و افزود: این طرح با جدیت تمام دنبال می شود.

به گفته این مسئول، مهم‌ترین رویکرد دولت یازدهم در بحث سیاست‌های داخلی و حوزه اجتماعی قرار دادن مقوله رفاه به معنای واقعی کلمه در اولویت کاری خود است که در این راستا، نقش بخش خصوصی و واگذاری کارها به مردم به عنوان رویکردی اجتماع محور در اولویت قرار دارد.

وی افزود: در همین زمینه واگذاری مجوزها و تسهیل مراحل روند واگذاری مجوز به سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد باید مشارکت مطلوبی انجام شود تا با رفع موانع، شاهد ظهور و حضور نیت پاک و صادقانه مردم در جامعه باشیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور سیاست راهبردی سازمان بهزیستی کشور در بحث وظیفه‌مندی و انجام تکالیف را بر پایه استقرار تفکر سیستمی و فرآیندی، پیشگیری فراگیر و مداخله‌محور مبتنی بر شواهد و مستندات علمی، شناسایی عوامل مؤثر و دخالت‌کننده در سلامت اجتماعی و ارائه خدمات تخصصی توانبخشی با رویکرد جامع‌محورانه استوار دانست.

 وی استفاده از ظرفیت‌های حوزه مشارکت‌های مردمی را یکی از شروط کارآمد شدن سیاست‌های رفاه اجتماعی دانست و افزود: یکی دیگر از رویکردهای بهزیستی تقویت حوزه مشارکت‌های مردمی است.

به گفته محسنی‌بندپی، در بحث سلامت اجتماعی، تولیت سلامت اجتماعی در قوانین چهارم و پنجم توسعه مغفول مانده است و از همین جهت پیشنهاد ما به دست‌اندرکاران تدوین و پیشنهاددهنده این امر برای سلامت اجتماعی متولی خاصی مشخص شود.

 وی با بیان اینکه هر تکلیفی در حوزه سلامت و آسیب اجتماعی به زمین مانده باشد باید یکی از دستگاه‌های متولی آن شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه بهزیستی محل رجوع افراد آسیب‌دیده در ابعاد مختلف آسیب اجتماعی است در مواقعی به لحاظ قانونی تکلیفی برای این نهاد حمایتی مشخص نشده است و چون تولیت را به عهده ندارد نمی‌تواند از دستگاه‌های دیگر نیز همکاری و مشارکت بطلبد.

وی خاطرنشان کرد به همین دلیل، بهزیستی آمادگی پذیرفتن تولیت سلامت اجتماعی در راستای مطالبه‌گری و رفع مشکلات حقه مردم بالاخص جامعه هدف را دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین افزود: هر سمن و یا شرکت و یا خیری که در راستای ارتقای رسیدگی و خدمت به معلولین فعال باشد، اگر هزینه تمام شده آن به تایید سازمان بهزیستی برسد، در بعد مالیاتی وی محسوب خواهد شد.

محسنی‌ بند پی در پایان گفت: رسیدگی به دو مرکز توانبخشی معلولین شهرستان قروه و نیز ایجاد مرکز فوریت‌های اجتماعی این شهرستان در اولویت بررسی قرار می‌گیرد تا به سهم خود به این مراکز کمک کنیم.
برچسب ها :

سراب خبراخبار کردستانشهرستان قروهانجمن حمایت از معلولینباران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website