سه شنبه 10 شهریور 1394 / 08:14|کد خبر : 319|گروه : اجتماعی

چهار روستای شهرستان قروه از کمبود شدید آب رنج می برند

چهار روستای شهرستان قروه از کمبود شدید آب رنج می برند

رییس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان قروه گفت: با کاهش و افت منابع آب زیرزمینی، 26 روستای شهرستان قروه با کمبود آب مواجه است که از این تعداد در چهار روستای چراغ آباد، عبدل آباد، فرهاد آباد و نجف آباد کمبود شدید آب وجود دارد.

به گزارش سراب خبر،  شهریار طهماسبی ظهر امروز در مراسم پروژه آبرسانی به روستای گنجی و چمقلو، افزود: در حال حاضر در 12 روستا به صورت دوره ای آب قطع می شود که در آن مدت برای تامین آب این روستاها از تانکر استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه از 126 روستای شهرستان قروه تا کنون 100 روستا تحت پوشش آب شرب قرار گرفته اند، اظهار کرد: ضریب بهره مندی روستاهای شهرستان قروه از آب آشامیدنی سالم 86 درصد از متوسط استانی فراتر رفته، و شهرستان قروه در زمینه برخورداری از آب آشامیدنی سالم رتبه اول یا دوم استان را دارد.
وی به 9 برنامه در دست اجراء در سال جاری اشاره کرد و افزود: حفر یک حلقه چاه و تجهیز مجتمع کریم آباد علی ورد در روستای شجاع آباد برای تامین آب 21 روستا و حفر یک حلقه چاه در مجتمع قصلان در روستای مظفر آباد که 19 روستا از آن برخوردار می شوند، از برنامه های در دست اجرا است.
وی ادامه داد: اعتبار هر یک از مجتمع های آبرسانی بیش از یک میلیارد و 200 میلیون ریال است که از محل اعتبارات ماده 180 تامین می شود.
رییس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان قروه با اشاره به حفر یک حلقه چاه در مجتمع داشکسن، افزود: از این مجتمع 11روستا برخوردار می شوند که برای آن اعتباری بیش از یک میلیارد و 200 میلیون ریال هزینه شده است.
وی اظهار کرد: در نظر داریم یک حلقه چاه در روستای کامشگران حفر کنیم که 400 میلیون ریال برای حفر آن از اعتبارات ماده 180 و یک میلیارد و 200 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی تامین می شود.
وی ادامه داد: حفر یک حلقه چاه در سنگین آباد نیز در برنامه قرار دارد که برای آن نیز 400 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.
طهماسبی از تکمیل و تجهیز ایستگاه پمپاژ آب در روستای ولی آباد - میهن علیا با اعتباری بیش از یک میلیارد و 500 میلیون ریال خبر داد و افزود: حفر و تجهیز یک حلقه چاه به عمق 120 متر در روستای گنجی- چمقلو و احداث دو باب مخزن هوایی با ظرفیت 75 متر از دیگر برنامه های در دست انجام است.
وی در ادامه اظهار کرد: برای آبرسانی گنجی – چمقلو بیش از پنج میلیارد و 800 میلیون ریال برآورد شده بود که از محل اعتبارات ملی و ماده 180 تامین شده است که حدود 180 میلیون ریال از اعتبار لازم را نیز بسیج سازندگی سپاه قروه برعهده گرفته است.
طهماسبی به مجتمع قاملو اشاره کرد و افزود: با به بهره برداری رسیدن این مجتمع 15 روستا از آب آشامیدنی با اعتبار دو میلیارد ریال برخوردار می شوند.
وی به مجتمع پیر باباعلی اشاره کرد و افزود: برای این مجتمع یک میلیارد و 800 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.
طهماسبی بیان کرد: 95 درصد اعتبارات برای 9 پروژه در دست اجرا از طریق ماده 180 و 65 درصد آن نیز از طریق اعتبارات استانی تخصیص داده شده است.
به گفته وی تاکنون 200 انشعاب غیر مجاز در شهرستان قروه شناسایی شده که 30 مورد از آن ها به دادگستری معرفی شده است و مابقی به انشعابات مجاز تبدیل شدند.
طهماسبی از مردم خواست با توجه به کمبود آب، روستاییان در مصرف آب دقت کنند و ادامه داد: کمبود اعتبارات مهم ترین معضل این سازمان است تا جایی که تاکنون به پیمانکار آبرسانی سیار که متعلق به بخش خصوصی است هزینه ای پرداخت نشده است.


PDO Query2 Error