سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 / 11:43|کد خبر : 3103|گروه : سیاسی

کارشناس ارشد علوم سیاسی مطرح کرد

برای رونق اقتصادی نباید علیه تولیدات داخلی فعالیت کرد

برای رونق اقتصادی نباید علیه تولیدات داخلی فعالیت کرد

کارشناس ارشد علوم سیاسی در مقاله ای اظهار داشت: کودک چند ساله هم میداند برای رونق اقتصادی نباید علیه تولیدات داخلی فعالیت کرد در حالی که بسیاری از کارگاه ها و کارخانه های ما یا تعطیل است یا در شرف تعطیلی است یا با ظرفیت ناچیز کار میکند .

به گزارش خبرنگار سراب خبر، حسین عربیان کارشناس ارشد علوم سیاسی و اهل شهرستان قروه مقاله ای را برای ما ارسال نموده اند که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

متن این مقاله به شرح زیر است:


اگر دولت آقای روحانی رای آورد آیا امکان تحقق وعده ها و رونق اقتصادی را شاهد خواهیم بود؟ شما را به تامل در موارد زیر دعوت میکنم.

1_ بسیاری از دولت ها که رئیس جمهور حق حضور دو دوره در عرصه انتخابات را دارد، در دور دوم عملکرد آنها بسیار کمتر می شود. زیرا عنصر نظاره گر بسیار مهمی چون مردم را نادیده میبینند و  در دور اول که تلاش خود را برای جلب رضایت مردم انجام میدادند، در دور دوم به دور افکنده می شود و آنچه غالب میگردد فعالیت های سیاسی و سیاست کاری هایی است که در پس پرده انجام میشده است. 

 2_ اگر کسی اندکی مطالعه در عرصه جنگ اقتصادی داشته باشد میبایست مکتب مرکانتلیسم را بشناسد . این مکتب نه بیانات رهبری است و نه دلواپسان مطرح میکنند بلکه  اندیشه ای غربی است که به دولت ها در جنگ اقتصادی دستور العمل میدهد. از اصول اساسی آن این است که دولت ها برای پیروزی اقتصادی در عرصه بین الملل باید  تلاش نمایند واردات  مواد خام داشته باشند  و از این  مواد خام بتوانند نیاز های خود را تامین کرده و با ارزش افزوده تولیدی صادرات نیز داشته باشند. اما این دولت هیچگاه چنین سیاستی را نداشته است.

3_ اگر احتمال دهیم که یکی از اهداف دشمنان ایران ناکارامد کردن حوزه اقتصادی ما باشد. مگر نه این است که دشمنان تلاش میکنند  بخشی از این سیاست در داخل نیز  توسط عده ای دنبال شود. چنانکه تا به امروز اینگونه برداشت میشود، زیرا کودک چند ساله هم میداند برای رونق اقتصادی نباید علیه تولیدات داخلی فعالیت کرد در حالی که بسیاری از کارگاه ها و کارخانه های ما یا تعطیل است یا در شرف تعطیلی است یا با ظرفیت ناچیز کار میکند . لذا  بنده دولت آقای روحانی را ناتوان نمیدانم بلکه توان دارند اما نمی خواهند. حال با کدام احتمال این رویه ممکن است تغییر کند. 

4_ نکته کلیدی برای هر تاجر و فعال اقتصادی  سود و منفعت شخصی است . اگر اینگونه نباشد طبیعتا دیگر نباید نام او را تاجر گذاشت بلکه باید او را خییر نامید . اگر اینگونه باشد چگونه میشود وزرای یک دولت هم فعال اقتصادی  باشند و هم دنبال حل مشکلات مردم. با چه احتمالی این افراد از رانت اطلاعاتی استفاده نخواهند کرد.

5_  اگر نظریه های روابط بین الملل را مطالعه کرده باشید . یکی از مهم ترین نظریات، نظریه واقع گرایی است که ویژگی اصلی این جهان را آنارشی میداند ، یعنی هیچ  قاعده و قانونی در واقعیت وجود ندارد که همه کشور ها بر اساس آن عمل کنند و ضمانت اجرایی هم داشته باشد . با چنین شرایطی چگونه میشود که با دیپلماسی  بدون پشتوانه قدرت نظامی و اقتصادی بتوان سایه جنگ را از یک کشور دور کرد . بسیاری از نظریه پردازان امنیتی و مکاتب امنیتی در برابر دشمن متجاوز و دشمنی که از منظر قدرت به مسائل نگاه میکند، راهکار عدم تسلیم و ندادن امتیاز را عنوان میکنند و تاکید دارند که از هر گونه احساس ضعف باید دوری جست. با چه احتمالی این سیاست آقای روحانی جواب خواهد داد که حتی ماهواره علمی ساخت دانشجویان را هم اجازه پرتاب ندادند.  مطالعه  عوامل شروع و پایان جنگ ها میتواند نکات ارزنده ای را بر ما یاداوری کند.

ایرانم آرزوست.
برچسب ها :

تولید داخلیفعالیت تولید کنندهواردات بی رویهتولید کنندهتولیدات ایرانی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
رهبر معظم انقلاب: از مردم فلسطین نظرخواهی شود که خواهان چه نوع حکومتی هستند
اظهارات امام جمعه قروه در مورد روز جهانی قدس
بخشی از اقدامات جهادی سپاه کردستان در مقابله با کرونا
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website