دوشنبه 23 اسفند 1395 / 08:45|کد خبر : 2902|گروه : اجتماعی

نقض حقوق شهروندی در چهارشنبه سوری از سوی خودخواهان اجتماعی

نقض حقوق شهروندی در چهارشنبه سوری از سوی خودخواهان اجتماعی

هیچکس محاسبه نمی کند که چه گردش مالی میلیاردی در فروش مواد منفجره در چهارشنبه آخر سال نهفته است و به جیب چه کسانی می رود؟

به گزارش خبرنگار سراب خبر، به چهارشنبه آخر سال نزدیک می شویم.  در این روز همه در تب و تاب سریع رسیدن به خانه قبل از غروب آفتابند. کارمندان به ویژه خانم ها در ادارات مختلف امروز مجوز داشتند که زودتر به خانه بروند تا در مسیر برایشان حادثه ای پیش نیاید. 

والدین مرتب تلفنی با بچه هایشان در تماسند که اگر بیرون کاری دارند سریعتر به خانه برگردند، سالمندان حتی المقدور در ساعات پایانی عصر بیرون نیامده که مبادا گیر بیفتند و غروب در خیابان باشند،  رادیو مرتب مصاحبه با مسئولان آتش نشانی و پلیس و  اورژانس را پخش می کند که هر یک نکته ای می گویند. 

آتش نشانی از مردم می خواهد خودروهای خود را در خیابان ها پارک نکنند ، مسئول جمع آوری پسماند شهرداری می گوید امشب ما زودتر پسماندها را از خیابان ها جمع می کنیم و در خیلی از مسیر ها اصل زباله دان ها را نیز جمع می کنیم تا مبادا این اشیای پلاستیکی یا فلزی را به آتش بکشند، مسئولی دیگر ازآتش نشانی می گوید همه نیروها آماده باش هستند حتی مرخصی ها لغو شده  است.

مسئولین بهداشتی  گزارش می دادند که تمام اورژانسها آماده هستند تا به مجروحین کمک رسانی کنند، سیمای جمهوری اسلامی از یک هفته قبل ناچار شده مرتبا تصاویر کشته شدگان و مجروحان سنوات قبل و  وضعیت خانواده های آنان را پخش کند یا با مسئولان مختلف و کارشناسان مصاحبه نماید که مردم را آکاه نمایند. 

مسئولان نیروی انتظامی پیام دادند که فروش مواد محترقه و ترقه های آتشین جرم است و مشمول مواد قانون مجازات اسلامی می شود، آقای پرویز پرستویی هنرمند شناخته شده کشور از مردم خواسته بود چهارشنبه سوزی را تحریم کنند و چهارشنبه سوری ایرانی را گرامی بدارند. 

علیرغم این همه اضطراب و صرف انرژی، برخی از خود ما مردم با انگیزه سودجویی میلیونها قطعه مواد محترقه را وارد کشور می کنیم و در سراسر استانها با همه مخاطرات دستگیری و پیامدهای قانونی توزیع می نمائیم.از میان خود ما مردم از این مواد به صورت غیر قانونی و غیر ایمن می سازیم ، از میان خود ما افراد زیادی این مواد را در خیابانها می فروشند از خود ما مردم افرادی که این مواد محترقه را خریدند شب در خیابانها منفجر می کنند و گاه بر سر آدم ها یا اموال آنها میریزند و لذت می برند  و به وجد می آیند و اصلا وجدان آنها درگیر نیمشود که ممکن است به دیگران صدمه بزنیم.!  

هیچکس محاسبه نمی کند که چه گردش مالی میلیاردی در فروش مواد منفجره در چهارشنبه آخر سال نهفته است و به جیب چه کسانی می رود؟ هیچکس محاسبه نمی کند که چه میزان از بودجه عمومی ویژه این شب هزینه می شود تا صدمات به مردم کمتر باشد؟ هیچکس نمی پرسد که این منابع را آیا نمی شد برای شادی منطقی و لذت بخش همه مردم هزینه کرد؟ 

 بحث این دردها از قاعده و قانون و نگاه حقوقی و موازین حقوق بشرگذشته، سلب آسایش عمومی نقض آشکار حقوق شهروندی است؛ باید همه عمیق تر به این وضع جامعه خود فکر کنیم و به  این سئوال پاسخ دهیم که آیا این وضع از سر خوشی زیاد است که این گونه  برخی از ما مردم را مست می کند تا به دیگران صدمه بزنیم یا از سر ناخوشی است که عقل و هوش از کف برخی ربوده و در مسیری گام می گذارند که یک جامعه را نگران  و مضطرب می سازد به جای آنکه شادی را بین مردم تقسیم کند.
 نیاکان ما در این شب شادی را بین هم تقسیم می کرده اند و همبستگی خانواده ها را تقویت می نموده اند. از آن میراث ها چه ساخته ایم؟ آیا نباید هرفرهنگ پویایی، بتواند خود را مستمرا پالایش کند و سنت های خود را روز آمد نموده و متناسب با هر زمانه شکل منطقی آنرا پیدا کند؟ 

تا همه نخواهیم همین روال ادامه خواهد یافت و بیم و اضطراب ها و خسارتهای مادی و جسمی نوش جانمان ! 

هر گاه همه بخواهیم و به سلامت خود و دیگران اهمیت دهیم، روش درست شادی کردن در چهارشنبه آخر سال پیدا خواهد شد و سودجویان بازیگر با سلامت جامعه منزوی خواهند گشت.

عباس جلیلی؛ پژوهشگر و مشاور حقوقی
برچسب ها :

چهارشنبه سوریحقوق شهروندینقض حقوق شهروندیخودخواهان اجتماعییادداشتیعباس جلیلی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
اختصاصی/ نگاهی متفاوت به دربی 84 و غم و شادی های بعد از بازی
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
شکستن شاخه درخت در روز سیزده بدر در قروه
اختصاصی/ نگاهی متفاوت به دربی 84 و غم و شادی های بعد از بازی
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر