شنبه 31 مرداد 1394 / 12:35|کد خبر : 269|گروه : اجتماعی

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه قروه:

قروه بیشترین بقاع متبرکه کردستان را دارد/اجرای طرح توسعه در 10 بقعه متبرکه

قروه بیشترین بقاع متبرکه کردستان را دارد/اجرای طرح توسعه در 10 بقعه متبرکه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه قروه گفت: قروه بیشترین بقاع متبرکه کردستان را دارد.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، همزمان با پنجم ذیقعده، طرح تکریم و بزرگداشت امامزادگان شهرستان قروه با محوریت 2 امامزاده جلیل القدر، امامزاده سید ابراهیم و سید اسماعیل از نوادگان امام موسی کاظم (ع) در آستان امامزادگان هاجر و سرا (س) این شهرستان ظهر امروز برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌عباس ایزدی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه قروه در این مراسم با بیان اینکه طرح گردشگری مذهبی در 4 بقعه متبرکه شهرستان، شامل امامزداه سید جلال‌الدین(باباگرگر)، امامزاده هاجر و سارا)ع)، امامزاده جعفر(ع) و امامزاده پیربابا در حال اجراست، گفت: امسال 4 میلیارد ریال اعتبار به منظور اجرای طرح توسعه در 10 بقعه متبرک شهرستان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه بقاع متبرکه در کشور ما کانون‌های معنی جامعه و مراکزی برای تزکیه روح و تقرب به خداست، گفت: مردم شهرستان قروه ارادت ویژه‌ای به ساحت فرزندان نبی مکرم اسلام دارند و  مرقد مطهر این امامزادگان رادریچه‌ای برای درک فیوضات الهی و تقویت مبانی توحیدی می‌دانند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه قروه با اشاره به اینکه بقاع متبرکه شهرستان قروه امسال تا کنون بیش از 220 هزار زائر داشته است، تصریح کرد: از این تعداد بیش از 170 هزار نفر از زائرین امامزاده سید جلال‌الدین، مشهور به باباگرگر بوده‌اند که از بقاع متبرکه بسیار مهم استان در زمینه گردشگری مذهبی به شمار می‌رود.

ایزدی، نقش بقاع متبرکه در دوران حیات خود در نشر معارف اسلامی و مبارزه با ظلم، را بسیار ارزنده توصیف کرد و افزود: مردم کردستان و به ویژه شهرستان قروه همچون دیگر مسلمانان، احترام به ساحت مقدس امامزادگان از 2 منظر انتساب به نبی مکرم اسلام و دارابودن سرمایه‌های عظیم فکری و تربیتی دارای اهمیت می‌دانند.

وی با بیان اینکه یکی از منویات اصلی مقام معظم رهبری تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی است، تصریح کرد: در راستای این مهم تاکنون اقداماتی در شهرستان انجام گرفته است که از آن جمله توسعه و فراهم‌سازی امکانات برای بقاع متبرکه بوده است که خیرین نیز در این راستا نقش ایفا کرده‌اند.

به گفته ایزدی، در اجرای طرح مودت خیرین با کمک‌های خود گامی در راستای توسعه امامزاده‌ها داشته‌اند و امسال این طرح از رشد 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته برخوردار بوده است.

وی با اشاره به اینکه بقاع متبرکه و امامزادگان به عنوان سرمایه‌های مادی و معنوی جامعه از ارزش فراوانی در مسائل فرهنگی، دینی و اجتماعی برخوردارند، تصریح کرد: تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی پس از امام خمینی(ره) همواره از دغدغه‌های مقام معظم رهبری بوده و ایشان بر تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور تاکید دارند.

این مسئول با بیان اینکه امسال پنجمین سالی است که طرح تکریم امامزادگان در این شهرستان اجرا می‌شود، افزود: ترویج و گسترش مناقب و فضایل اهل بیت(ع) در راستای تقویت بنیه‌های دینی و مذهبی آحاد جامعه، تبدیل آستان امامزادگان به قطب فرهنگی، ارتقاء معرفت نسبت به شان و منزلت امامزادگان و تقویت بصیرت افراد، آشنایی با سیره و سلوک امامزادگان، ارتقاء نقش بقاع متبرکه و اماکن مذهبی در مقابله با شبیخون فرهنگی دشمنان و تجلیل از هیات امنا و خادمین امامزاده‌ها از اهداف طرح تکریم امامزادگان است.

وی یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی را توجه ویژه به استان امامزادگان جلیل القدر اعلام کرد و گفت: نامگذاری روزی به نام تکریم امامزادگان ، بیانگر این اهمیت است.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم ضمن تقدیر از هیات امنا و خادمین امامزادگان، مرقد مطهر امامزاده سید ابراهیم و سید اسماعیل (ع) غبارروبی و عطرافشانی شد.


PDO Query2 Error