سه شنبه 25 اسفند 1394 / 11:31|کد خبر : 1467|گروه : اقتصادی

یادداشت

وقتی که دولتمردان شعارهای خود را فراموش می کنند/بالاخره رونق اقتصادی چه زمانی متولد می شود؟

وقتی که دولتمردان شعارهای خود را فراموش می کنند/بالاخره رونق اقتصادی چه زمانی متولد می شود؟

با وجودی که یکسال از وعده رونق تولید و رونق اقتصادی دولت می گذرد باز هم شاهد وعده های تکراری هستیم.

به گزارش خبرنگار سراب خبر، با وجودی که دولتمردان در ابتدای سال جاری از رونق اقتصادی خبر می دادند و مصمم به ایجاد رونق در تولید بودند اما با گذشت یک سال و در ابتدای سال 95 باز هم خبر از رونق اقتصادی و تولید در سال جدید می دهند در حالی که در همین لحظه و با وجود چنین وعده هایی بیش از 70 درصد از کارخانجات شهر کوچکی چون قروه تعطیل می باشد و بدهی 350 میلیاردریالی بر دوش کارخانه ذوب آهن این شهرستان سنگینی می کند.

این درحالی است که تعطیلی کارخانجات شهرستان قروه بیکاری بسیاری از سرپرستان خانوارها را رقم زده است که نه تنها جوانان بسیاری بیکار شده اند بلکه افرادی که به امید حقوق های کارگری سرپرست خانواده نیز بودند از رنج بیکاری در عذاب هستند و با نزدیک شدن به ایام نوروز نه تنها نمی توانند از عید سال تازه بهره ای ببرند که دغدغه آغاز فصل جدید کار را نیز در سر دارند.

از طرفی گزارش جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد، از مجموع 47 هزار و 385 میلیارد تومان بودجه مصوب عمرانی در سال 94، طی 10 ‌ماهه تنها 43 درصد یعنی 20 هزار و 420 میلیارد تومان هزینه شده است به عبارتی 57‌درصد بودجه عمرانی کشور تا پایان د‌ی‌ماه محقق نشده است، در مقابل در همین مدت 95‌درصد از بودجه جاری معادل 129‌هزار میلیارد تومان عملیاتی شده، در این بین نکته جالب آن است که تا پایان دی‌ماه سال‌جاری صددرصد درآمد نفت و 75‌درصد درآمد مالیاتی و سایر درآمدها در 10 ‌ماهه محقق شده است. کاهش 16درصدی بودجه عمرانی دولت در حالی است که بودجه جاری با رشد 13/6 درصدی به مرز 129هزار میلیارد تومان در این مدت رسید و حدود 95 درصد بودجه جاری در10 ماهه خرج شد. براساس گزارش جدید بانک مرکزی طی 10 ‌ماهه امسال ۵۷ درصد بودجه عمرانی کشور تخصیص نیافته است. همچنین عملکرد عمرانی دولت در 10 ‌ماهه امسال نسبت به 10 ‌ماهه سال گذشته 16 درصد کاهش یافته است. بودجه عمرانی دولت در 10 ‌ماهه پارسال 24 هزار و 298 میلیارد تومان بوده است. دولت یازدهم با 143 هزار میلیارد تومان هزینه جاری در سال 93 گرانقیمت‌ترین دولت تاریخ ایران شناخته شد.

این در حالی است که دولت تمام تلاش خود را معطوف به عملیاتی ساختن برجامی نموده است که هنوز تغییر ملموسی در روند زندگی مردم و نیز روند حرکت بازار و خروج از رکود ایجاد نکرده استو با وجودی که سانتریفیوژهای کشور بر اساس قراردادها از حرکت اولیه خود بازایستاده اند اما روند حرکت تحریم ها همچنان پابرجاست و تغییری در آن مشاهخده نشده است تا جایی که صحبت از تحریم های جدید موشکی می شود.

بر اساس این گزارش طی سال جاری و با سفر رییس جمهور به کشورهای اروپایی چون ایتالیا و فرانسه دولت از تحول اقتصادی خبر می داد در حالی که این تحول مختص به خرید هواپیماهایی شد که تنها 5 درصد از مردم ایران اسلامی قادر به استفاده از ان هستند و نصیبی از این بهره برای مردم شهرستانی کوچک چون شهرستان قروه وجود نداشته است.

وزیر صنعت،معدن و تجارت
برچسب ها :

رونق اقتصادیوعده تکراریرونق تولیدبدهی ذوب آهن کردستانتعطیلی کارخانجات قروه

نظرات کاربران :

.... [سه شنبه 25 اسفند 1394 | 21:24] پاسخ

درود بر شما
مشکلات را به گوش مسئولان برسانید

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
کلیپ شهدای مظلوم روستای دگن
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
یه خر رو چطوری توی یخچال جا میکنن؟
کلیپ شهدای مظلوم روستای دگن
اختتامیه اولین رویداد تخصصی فضای مجازی بسیج / معرفی چهره سال فضای مجازی
فیلم/ خوشحالی مردم شهرستان قروه از صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 روسیه
مستند جنجالی چرخ/ قسمت پنجم
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

پیشخوان روزنامه ها

ADS In Website