سه شنبه 13 خرداد 1399 / 09:08|کد خبر : 5305|گروه : سیاسی

در گفتگو با مدرس دانشگاه و تحلیلگر سیاسی بررسی شد؛

تحول انقلاب اسلامی از خاورمیانه تا قلب آمریکا / انقلاب اسلامی آغازگر استکبار ستیزی جهانی

تحول انقلاب اسلامی از خاورمیانه تا قلب آمریکا / انقلاب اسلامی آغازگر استکبار ستیزی جهانی

یک تحلیلگر سیاسی به بررسی نظام جدیدی که انقلاب اسلامی در روابط بین الملل ایجاد کرد و تاثیری که در سطح جهانی داشت پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی الگویی برای مردم مظلوم است که حس خودباوری و امیدواری برای برچیدن بساط ظلم را تقویت کرده است

به گزارش خبرنگار سراب خبر، دکتر محمد حسین رحیمی از اساتید دانشگاهی و کارشناس علوم سیاسی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به تحول انقلاب اسلامی در ابعاد جهانی، اظهار داشت: در نگاه تفصیلی به تحولی که انقلاب اسلامی در جهان بوجود آورده و با یک دید کلان نگر، این پدیده سیاسی توانسته تاثیراتی بر جوامع مختلف در سطوح ملی – منطقه ایی – جهانی داشته باشد که حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی، متفکران غربی سعی می کردند در سایه تحولات بین الملل ، تحولات غرب ستیزانه را کمرنگ جلوه دهند، افزود: امروز متفکران غربی با گذشت زمان و تحولاتی که در دنیا رخ داده است اذعان دارند که ظهور نهضت امام خمینی (ره) و پیروزی آن و تشکیل حکومت اسلامی ، نقطه عطفی در تحولات نظام بین الملل ایجاد کرده است و آثار آن از سطح ایران و منطقه فراتر رفته و نظام های سلطه گر را بچالش کشانده است .

این تحلیلگر سیاسی خاطر نشان کرد: بیانات امام خمینی (ره) باعث شد تا بیداری اسلامی احیاء شود و آگاهی ملت های زیر سلطه و به استضعاف کشیده شده ، افزایش یابد.

به گفته وی اکنون ایران اسلامی ، رهبری اردوگاه جدیدی از سلطه ستیزان را به عهده گرفته که آینده روابط بین الملل را در تقابل با نظام های سلطه غرب به صورت جدیدی تعریف می کند .

این استاد دانشگاه ادامه داد: نهضت های ضد استبدادی در ایران قبل از انقلاب اسلامی مانند مشروطه و یا ملی شدن صنعت نفت که به پیروزی زودگذر رسیدند فارغ از دخالت قدرتهای زورگو نبودند .

رحیمی یادآور شد: انگلیسی ها از مشروطه خواهان حمایت کردند و نفوذ خود را در بین آنها گسترش دادند و همچنین آمریکایی ها در نهضت ملی شدن نفت برای گرفتن سهمیه بیشتر به حمایت جبهه ملی پرداختند که عاقبت این دو حرکت در تاریخ مشخص است.

این استاد علوم سیاسی بیان داشت: ولی اولین حرکت مستقل از نفوذ بیگانگان ، نهضت امام خمینی (ره) بود که سعی می کرد تا صدای رسای خود را علیه نظام ظالمانه سلطه گر جهانی بلند کند .

به گفته رحیمی این حرکت مردمی بود و به نمایندگی از همه مظلومان عالم شروع شد و با شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی راهبرد و شیوه خود را به وضوح روشن کرد .

وی با بیان اینکه این موضع گیری و برخورد میان انقلاب اسلامی و نظام دوقطبی حاکم بر دنیا تا زمان فروپاشی شوروی ادامه داشت، افزود: بعد از فروپاشی نظام دوقطبی ( آمریکا و شوروی در غالب بلوک غرب و بلوک شرق ) و طرح نظام تک قطبی به رهبری آمریکا ، انقلاب اسلامی  بر خلاف سایرین همچنان موضع خود را در قبال نظام های ظالمانه حفظ کرد و نیز اولین معترض نظام تک قطبی بود و ایالات متحده آمریکا که خود را بی رقیب می دید در مقابل تلاش بسیاری کرد تا سلطه بی چون و چرای خود را بر جامعه جهانی تثبیت کند .

رحیمی انقلاب اسلامی را آغازگر حرکتی جهانی دانست که بر بیداری و قیام ملت های محروم و تحت ستم تکیه داشت و رهبر آن توانست با ایدئولوژی انقلابی و  جهان بینی خاص خود در بعد ملی ، منطقه ای ، جهانی ،با توجه به مکتب اسلام ارائه دهنده نظام جهانی ویژه ای باشد که پیش زمینه حکومت جهانی امام مهدی (عج) باشد .

وی به بیانات امام خمینی (ره) اشاره نمود و با بیان اینکه بنیانگذار این انقلاب می فرماید:« سلامت و صلح جهان بسته به انقراض مستکبرین است و تا این سلطه طلبان بی فرهنگ در زمین هستند ، مستضعفین به ارث خود که خدای تبارک و تعالی به آنها عنایت فرموده نمی رسند، همانا حکومت پابرهنگان حق است » افزود: گسترش جنبش های سلطه ستیز در خارج از مرزهای ایران یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی در بعد جهانی است که نمونه این حرکتها در کشورهای غیر اسلامی و آفریقا و آمریکای لاتین نیز تداوم یافت .

رحیمی ادامه داد: به عنوان مثال لبنان دومین کشوری بود که ضربه ای به نظام سلطه وارد آورد و نیروهای رژیم اشغالگرقدس را که در سال1987 لبنان را اشغال کردند وتا بیروت پیش رفتند را همین جوانان حزب الله لبنان بودند که با الگو برداری از الگوی ظلم ستیز انقلاب اسلامی و با تکیه بر قدرت ایمان و جهاد و شهادت توانستند آن رژیم را در سال 2000 از کشورشان اخراج کنند.

وی به دیگر نمونه های ظلم ستیز در جهان اشاره نمود و بیان داشت: در بحران های شاخ آفریقا،مردمان  سومالی ، اتیوپی ، نیجریه ، سودان و ... توانستند با مقاومت و ایمان به تعالیم اسلامی با اشغالگران فرانسوی و انگلیسی آمریکایی پیروز شوند و آنها را از سرزمینشان اخراج کنند و یا مردمان  کشورهای آفریقای جنوبی و زیمبابوه توانستند با الگوی انقلاب اسلامی نظام های نژاد پرست آپارتاید (حکومت سفیدان بر سیاهان ) را ساقط کنند و همچنین در کشور های مصر ، لیبی ، تونس  و یمن شاهد انقلابات مردمی بودیم.

این کارشناس علوم سیاسی ادامه داد: انتفاضه های اول و دوم مردم فلسطین و تاکید بر مقاومت بعد از نتایج بی حاصل صلح کمپ دیوید باعث شد تا صهیونیستها نوار غزه را تخلیه کنند و در دور خود دیوار بتنی احداث کنند .

وی به تاثیرگذاری اندیشه های انقلاب اسلامی در جهان اشاره نمود و ادامه داد: کدام ملتی تصور می کرد که با تکیه بر اندیشه های ناب اسلامی امام خمینی (ره) بتواند رژیم تا به دندان مسلح اسراییل را در جنگی 33 روزه و بعد از آن 22 روزه و بعد از آن در 8 روز و 3 روز شکست دهد ؛ رژیمی که از نیل تا فرات شعارش بود و تمام امپریالیسم پشتیبانش هستند  .

به گفته رحیمی در طرح خاورمیانه بزرگ که اقدامی امپریالیستی برای کنترل استعماری کشورهای ضعیف بود و با هدف سلطه بر منابع زیرزمینی نفت و گاز ادامه پیدا می کرد و با برنامه ای دقیق با حادثه 11 سپتامبر شروع می شد شرایط را برای حمله به افغانستان و عراق محیا کردند غافل از اینکه ملت های عراق و افغانستان سالهاست که از انقلاب اسلامی تاثیر پذیرفته اند و مخالف اشغالگری هستند

وی به تحولات آمریکای لاتین اشاره نمود و گفت: در آمریکای لاتین نیز حکومت های سلطه گر با دخالت نظامی و یا کودتای نظامی که هر صدای آزادیخواه را در نطفه خفه می کردند در برابر مردمی که از انقلاب اسلامی متاثر بودند درمانده شدند

رحیمی ادامه داد: مردمان ونزوئلا ، بولیوی ، اکوآدور ، شیلی ، اوروگوئه ، پاراگوئه نمونه این مدعا هستند و به عنوان مثال بارزتر کشور ونزوئلا تمام قد در برابر امپریالیسم آمریکا ایستاده است .

وی به ورود نفتکش های ایرانی به دریای ونزوئلا اشاره نمود و ادامه داد: با ورود کشتی های نفتکش از ایران به آن کشور ، تحریم ها و قدرت آمریکا به چالش کشیده شد در صورتی که کدامین از این کشورها جرات می کرد در برابر آمریکا بایستد.

این تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه بر مبنای تعالیم و آموزه های اسلامی، قرآن کریم تصریح می کند که در آینده جهان، حاکمیت از آن مستضعفین است و در راس این نظم جهان موعود ، حکومت واحد جهانی قرار دارد که رهبری آن بر عهده حضرت صاحب الامر(عج) خواهد بود، افزود: قرآن کریم تصریح می کند که مردم باید با انتخاب درست میان حق و باطل ، شر و خیر ، مظلوم و ظالم ، مستضعف و مستکبر  صف خود را از مستکبران ظالم جدا کنند و در عین حال آنها را به ستیز با جبهه کفر فرمان می دهد و بندگان صالح را از پذیرش و ولایت کافران بر حذر می دارد که بر این اساس مستکبران هیچگاه بیکار نمی نشینند و همیشه توطئه چینی می کنند ولی در نهایت آنها هستند که سرکوب خواهند شد.

وی به سخنان امام راحل اشاره نمود و با بیان اینکه امام خمینی (ره) میفرماید: «جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست.جنگ فقر و غنا بود ، جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد و تمام شدنی نیست » افزود: با وجود انقلاب اسلامی نهضتی مردمی در جهان شکل گرفته که باعث شده بازیگران جدیدی غیر از دولت ها در صحنه روابط بین الملل ظهور یابند که در محاسبات قبلی بازیگران نمی گنجید .

رحیمی افزود: ملت های جهان به این باور رسیده اند که می توانند به عنوان بازیگر جدید و در عین حال قدرتمند ،  نقش بسزایی در تحولات نظام جهانی داشته باشند .

به گفته وی دولت های زورگویی مثل آمریکا با پدیده ای نوظهور مثل انقلاب اسلامی روبرو شده اند که از هر اقدامی علیه آن در جهت تضعیف حمایت می کنند .

رحیمی با بیان اینکه دشمنان درگیری های قومی و مذهبی و تحریم های اقتصادی را علیه ایران به راه انداختند و با پدیده شوم داعش به دنبال تضعیف انقلاب اسلامی ایران بودند، خاطر نشان کرد: حال پرسش این است که تا چه حد پیروز گشته اند در حالی که در آمریکا مردم سیاهپوست علیه اقدامات نژاد پرستانه و ظالمانه حاکمان خود قیام کرده اند و در میان تظاهرکنندگان عکس های سردار شهید قاسم سلیمانی برافراشته می شود و با اینکه مسلمان نیستند شعار الله اکبر سر می دهند ،

وی ادامه داد: آیا این نشانه تاثیر شگرف انقلاب اسلامی نیست و آیا تفکر و اندیشه امام خمینی(ره) در بین مردم آمریکا نفوذ نکرده است ؟ !!

به گفته دکتر رحیمی اندیشه های اسلامی به عنوان مکتب مبارزه علیه ظالم در حال گسترش است و برادری و محبت و صلح و دوستی به عنوان شعار دین اسلام مردم را جذب خود می کند و گسترش اسلام در جوامع پیشرفته نیز در سال های اخیر نگرانی مستکبرین را در برداشته است ولی طبق وعده خداوند آنها کاری از پیش نمی برند و مستضعفین وارثان روی زمین هستند .

وی در پایان با بیان اینکه می توان اذعان داشت که دستاورد انقلاب اسلامی  در بعد جهانی جایگزین کردن اندیشه اسلامی بجای اندیشه های مادی همچون ناسیونالیسم و لیبرالیسم و کمونیسم بوده که تاثیری عمیق بر جنبش های آزادیبخش و حرکتهای سیاسی ملت ها گذاشته است، گفت: انقلاب اسلامی باعث شده آنها از انفعال خارج شده و جان تازه ای بگیرند و امام خمینی (ره) در بیانات خود این مطلب را تصریح کرده اند که انقلاب اسلامی باعث شده است تا : ابهت پوشالی ابر قدرتها شکسته شود ؛ بیداری ملت ها و صف آرایی آنها در برابر نمایش قدرت آمریکا صورت گیرد و انتقال وحشت از دل مظلومان به دل مستکبران منتقل شود
برچسب ها :

انقلاب اسلامیتحول انقلاب اسلامیجهانآمریکااستکبار ستیزیظلم ستیزیسلطهنظام سلطهمحمد حسین رحیمیتحلیل گر سیاسی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
فیلــــم
بیشتــر
فینال جام جهانی کشتی نروژ؛ حسن یزدانی - دیوید تیلور
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
فینال جام جهانی کشتی نروژ؛ حسن یزدانی - دیوید تیلور
حضور مردم شهرستان قروه در راهپیمایی موتوری و خودرویی ۲۲ بهمن ۹۹
اجرای طرح شهید سلیمانی و ویزیت رایگان گروه جهادی چشم پزشکی در قروه
ویدیویی غم انگیز از به رگبار بسته شدن خودروی شهید جمال کریمی
باشگاه 9 ماهه ی روستای مالوجه هنوز آب و گاز ندارد
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website